W ciągu tysięcy lat, wykształciło się wiele rodzajów herbat, które najczęściej, orientacyjnie, zazwyczaj wyróżnia się za pomocą kolorów. Trzeba przy tym pamiętać, że tradycyjne herbaty, powstają z liści i pąków tego samego rodzaju roślin (kamelia), więc ich właściwości bardzo często są podobne. Różnią się one stopniem i sposobem przetworzenia liści herbacianych, co daje im różne właściwości i wymaga później różnych sposobów parzenia.
W czym pomaga herbata?
- Właściwości pobudzające – dla wielu osób, herbata jest alternatywą dla kawy – w końcu znana jest z tego, że posiada ona więcej kofeiny.
- Wzmacnia odporność i wykazuje właściwości przeciw-nowotworowe!
- Często zaleca się picie herbaty osobom posiadającym problemy z ciśnieniem.
- Herbata ma dobry wpływ na naszą skórę, pomaga też leczyć poparzenia i inne choroby skórne - zarówno wtedy, kiedy ją pijemy, jak i w formie okładów.
- Herbata jest elementem wielu diet, ponieważ poprawia metabolizm i redukuje uczucie łaknienia.
- Podobnie jak napary z wielu innych roślin, herbata również pomaga w poprawnym działaniu układu trawiennego.
- Zaleca się picie herbaty osobom mającym problem z zachowaniem odpowiedniego poziomu cukru we krwi.
- Pomaga w zachowaniu zdrowego uśmiechu i czystości jamy ustnej.
- Oczyszcza organizm z toksyn.
- Świetnie smakuje!
Pamiętamy też, że stosowanie herbaty w leczeniu powinno być nadzorowane przez lekarza i nie można ona zastępować innych rodzajów terapii, jakie nie raz są konieczne przy leczeniu niektórych chorób.
Herbata czarna
Zacznijmy od czegoś prostego – każdy zna czarna herbatę, jest jej pełno w sklepach i bez wątpienia, jest ona najpopularniejszą i najłatwiej dostępną wersją herbaty.
Co ciekawe, ciężko powiedzieć, dlaczego to właśnie ta odmiana zyskała taki status, ponieważ nie jest ona nawet najstarszym rodzajem herbaty. Jedna z najpopularniejszych teorii mówi o tym, że herbata czarna wryła się w świadomość europejczyków, po wieści o bostońskim picu herbaty z 1773 roku co miało pozytywnie wpłynąć na popularyzację akurat tego rodzaju herbaty.
Tak czy inaczej, dla nas, najważniejsze jest to, że pomimo swojego stosunkowo dużego stopnia przetworzenia poprzez skręcanie, fermentację i suszenie, herbata czarna nadal zachowuje wiele wartościowych cech swoich mniej przerobionych wersji.
Co więcej zyskuje ona dzięki temu swój ciemny kolor charakterystyczny aromat, który dla wielu jest kluczowy przy wyborze swojej ulubionej herbaty.
Herbata Zielona
Czyli druga najbardziej rozpoznawalna herbata na świecie – została ona rozreklamowana między ludźmi jako produkt posiadający bardzo wiele właściwości wspomagających pracę organizmu.
Co do jej smaku zaś, wynikającego z bardzo niskiego stopnia obróbki (suszenie), spotkamy zarówno wielu entuzjastów zielonej herbaty jak i tych, którzy tworzą na jego temat internetowe memy z gatunku „oczekiwania i rzeczywistość”.
Herbata Biała
Powstaje ona z liści herbacianych zebranych wiosną. Dodatkowo, wyróżnia ją to, że podobnie jak jej zielona siostra, jest to herbata która wcześniej podlega najmniejszej obróbce.
Jej szlachetna, biała barwa jest świetnie uzupełniona przez jej delikatny, nieco kwiatowy smak, który zapewnił tej odmianie rzeszę fanów.
Herbata Czerwona
Teraz dla odmiany –czerwona herbata nie bez powodu bywa też nazywana herbatą smoczą - Ma ona najbardziej wyraźny i ciężki aromat, który jednak dla wielu jest właśnie tym, co w tej herbacie najlepsze. Uzyskuje się go poprzez specyficzny proces niepełnej fermentacji, który zostaje przerwany w momencie, gdy listki osiągną charakterystyczną czerwoną barwę.
Oczywiście, istnieje niezliczona ilość innych odmian herbaty, jednak to już coś, co każdy powinien powoli zacząć odkrywać samemu.
Co może pójść nie tak?
- Z racji tego, że herbaty posiadają tak wiele właściwości, mogą one niestety wywołać niechciane i nieprzyjemne efekty, gdy połączymy ją z lekami.
- Kofeina, mimo że dla wielu niezbędna, w zbyt dużej ilości może wywołać nadaktywność umysłu i organizmu, prowadzącą do rozdrażnienia i złego samopoczucia.
- W zbyt dużej ilości, może przeszkodzić we wchłanianiu przez nasz organizm niektórych związków, takich jak np. żelazo czy wapń.
Jak więc widzimy - z herbatą, jak ze wszystkim - trzeba zachować umiar! Bo gdy jesteśmy w stanie to zrobić, otrzymamy w nagrodę pełne kubki i szklanki płynnego smaku i szczęścia, które w dodatku pomogą nam pozostać zdrowymi.
Źródła: portal.abczdrowie.pl, czajnikowy.pl, poradnia.pl, czasnaherbate.net, informator.zumi.pl, pixabay.com.pl