Newsello.pl

Powrót do żywych na wiosnę – o czym należny pamiętać?

Słońce, świeże produkty i śpiew ptaków... wydawać by się mogło, że nadejście wiosny to z automatu lepsze samopoczucie i zdrowie. Okazuje się jednak, że sprawa nie jest taka prosta... Oto 6 rzeczy o których trzeba pamiętać wg lekarzy!
Powrót do żywych na wiosnę – o czym należny pamiętać? [fot. materiały prasowe]
Powrót do żywych na wiosnę – o czym należny pamiętać? [fot. materiały prasowe]

Zmiany pór roku znacząco wpływają na nasz organizm. Wraz z przyjściem wiosny i większą ilością światła, w naszym organizmie przybywa „pobudzającej” serotoniny i ubywa „usypiającej” melatoniny. Nie wszyscy jednak dobrze znoszą te zmiany. Efekt? Przesilenie wiosenne, które dotyczy wielu pacjentów odwiedzających o tej porze roku lekarza.

Nie można go lekceważyć. Syndrom zmęczenia wiosennego powoduje spadek nastroju, a nawet depresję. Obniża też system odpornościowy – mówi lek. med. Renata Jóskowiak, specjalista medycyny rodzinnej i pediatrii w NZOZ „Twój Lekarz”. – Jeśli odpowiednio o siebie zadbamy, będziemy mniej narażeni na choroby. Uzupełnijmy naszą dietę o świeże warzywa, zapewnijmy organizmowi zdrową dawkę ruchu, ubierajmy się adekwatnie do pogody i wietrzmy pomieszczenia. W razie wątpliwości skonsultujmy się z lekarzem rodzinnym – dodaje.

Oto 6 zdrowotnych „przykazań” na wiosnę:

Ruszaj się

Ruch, aktywność, sport – ich wspólny mianownik to zdrowie. – Warto zastanowić się, co tak naprawdę sprawia nam przyjemność – spacerowanie z przyjaciółką, bieganie, a może jazda na rowerze? Robiąc to co lubimy, zwiększymy szansę na wyrobienie w sobie cennej systematyczności, dzięki której dbanie o naszą formę stanie się integralną i częścią naszego codziennego życia.

Poza tym  sport pomaga uwalniać endorfiny, czyli tak zwane hormony szczęścia – mówi lek. med. Tomasz Góral, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu w NZOZ „Twój Lekarz”.

Co ciekawe, zgodnie z zaleceniami WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) u podstawy najnowszej piramidy żywienia znalazła się właśnie aktywność fizyczna. Zalecenia mówią o 30 minutach ruchu dziennie przynajmniej 3 razy w tygodniu.

Wysypiaj się

Zbyt krótki wypoczynek negatywnie wpływa na samopoczucie i zdrowie. Ile czasu poświęcać na sen? To kwestia indywidualna, ale uznaje się, że optymalnie 8-9 godzin dziennie. Ważna jest nie tylko ilość, ale również jakość. Dlatego niedosypianie w tygodniu i nadrabianie zaległości w weekendy nie jest rozwiązaniem. Sypialnia musi być ciemna i cicha, a temperatura w niej powinna wynosić około 20 st. C.

Zbadaj się sam

Lekarze apelują do mężczyzn, by bez względu na porę roku pamiętali o nowotworach prostaty i jąder – we wczesnych stadiach można je wyleczyć.

Raz w miesiącu trzeba wziąć sprawy w swoje ręce i wykonać samobadanie jąder. Po 45. roku życia należy skorzystać z badania poziomu PSA we krwi. Poza tym ważne, by znać historię zachorowań w rodzinie i w razie potrzeby interweniować jeszcze wcześniej – mówi lek. med. Waldemar Bonczar, specjalista urologii FEBU w NZOZ „Twój Lekarz”.

Jedz zdrowo

Po zimowej diecie, często ubogiej w witaminy i mikroelementy, organizm potrzebuje solidnego zastrzyku energii. Dobrym pomysłem jest jedzenie nowalijek, ale uwaga – powinny pochodzić z rodzimych upraw. Jeżeli nie mamy dostępu do świeżych rzodkiewek czy kiełków, wybierzmy, bogate w witaminy i naturalne probiotyki, kiszonki. Dodatkowo warto postawić na bogate w witaminę D ryby, a słodkie i słone przekąski zastąpić owocami. Poza tym pijmy dużo wody – nawet 2 litry dziennie.

Zadbaj o oczy

Ból głowy, szczypanie, odczucie swędzenia czy piasku pod powiekami – to sygnały, że nasze oczy „męczą się” od patrzenia na wszechobecne monitory. Jak je chronić?

Róbmy przerwy – wykorzystujmy pogodę i wychodźmy na zewnątrz. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, podchodźmy do okna i patrzmy na zieleń. Często mrugajmy, w ten sposób ochronimy oczy przed zmęczeniem. W przypadku pieczenia, kupmy krople nawilżające – mówi lek. med. Barbara Blitek, specjalista okulistyki w NZOZ „Twój Lekarz”.

Uważaj na kleszcze

Te małe pajęczaki przenoszą drobnoustroje, które powodują poważne schorzenia. Skuteczną ochronę dają szczepienia.

Warto z nich skorzystać właśnie teraz, zwłaszcza jeśli planujemy pracę w ogrodzie, spacery w parku czy na łące – mówi lek. med. Małgorzata Kastelli, specjalista chorób wewnętrznych w NZOZ „Twój Lekarz”.

Takiej profilaktyce powinno się poddać również dzieci, które są szczególnie narażone na schorzenia wywołane ukąszeniem kleszczy. Ochrona zaczyna działać już po dwóch z zalecanych trzech dawek.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również