W dzisiejszych czasach, pełnych pędu i obowiązków, coraz więcej osób zaczyna spać o wiele mniej niż powinni. Niektórym po prostu lepiej się w nocy pracuje, inni w ten sposób starają się zyskać więcej czasu na rozrywkę. Czy warto zostawać Nocnym Markiem?
Sen to, paradoksalnie, jeden z najważniejszych momentów dnia – to właśnie wtedy mózg ma czas na regenerację a nasz organizm na odpoczynek i uporządkowanie wszystkich swoich spraw. Oczywistym jest więc, że niedobór snu niesie ze sobą poważne konsekwencje.
Najprostszym słowem które najtrafniej określi szereg problemów, jakie powoduje brak snu, jest zmęczenie. Niewyspany człowiek charakteryzuje się brakiem trzeźwości w myśleniu i szybko się denerwuje. Często towarzyszą mu też bóle głowy i zwiększone ciśnienie. Przeszkadza to szczególnie w kontaktach międzyludzkich i w sprawnym wykonywaniu zadań wymagających od nas skupienia.
Może to skutkować odłożeniem czegoś na później, jednak jeżeli szybko znów nie zaczniemy się wysypiać, to owe przełożenia zaczną się na siebie nakładać, a my utoniemy w zaległych obowiązkach, które będziemy musieli jakoś nadrobić... być może znów „zarywając nockę”.
Brak snu może też wpłynąć na nasz metabolizm i odporność, przez co nie dość, że zaczniemy zbierać niechciane kilogramy, to jeszcze będziemy częściej chorować. Znakiem czasu są też problemy z, otoczonymi cyfrowymi ekranami, oczami, które bez odpowiedniej dawki snu, mogą nas zacząć nieprzyjemnie piec i boleć.
Niedobór snu, jest też szczególnie niebezpieczny dla dzieci i młodych ludzi – to właśnie oni potrzebują snu najwięcej i to właśnie oni najczęściej odpowiednich dla siebie norm nie wyrabiają. Może to zakłócić prawidłowy rozwój dzieci i przeszkodzić w ich rośnięciu... a nie zapominajmy, że nadal mogą je dotknąć problemy wymienione wyżej.
Jak więc widzimy, niewyspanie to istna kula śniegowa, która raz pchnięta, zacznie po drodze zbierać coraz więcej problemów które zaczynają się kumulować, dopóki jej nie zatrzymamy. Dlatego pamiętajcie, by szybo zacząć przeciwdziałać bezsenności, a ewentualne zarywanie nocek minimalizować i jak najszybciej odsypiać.
Źródła: bezsennosc.pl, portal.abczdrowie.pl, pixabay.com