Newsello.pl

Podejrzenie osteoporozy. Jakie badania należy wykonać?

Aby potwierdzić diagnozę osteoporozy, należy przejść odpowiednie badania.
Podejrzenie osteoporozy
Podejrzenie osteoporozy

Osteoporoza nie daje żadnych wyraźnych objawów. Chorobę tę można jednak u siebie podejrzewać. Aby potwierdzić diagnozę osteoporozy, należy przejść odpowiednie badania.

W przebiegu osteoporozy następuje stopniowe, powolne zmniejszenie gęstości mineralnej kości. Duże odwapnienie znacząco zwiększa ryzyko złamania.
 
Pomiar wzrostu

Ze względu na stopniowe spłaszczanie się krążków międzykręgowych, naturalny wzrost człowieka ulega z wiekiem obniżeniu. Aby samodzielnie rozpoznać objawy osteoporozy, można kilka razy w roku wykonać pomiar wzrostu. Najczęściej zmniejsza się o ok. 1-2 cm rocznie. Jeżeli spadki są większe, prawdopodobieństwo choroby jest duże. Kruche kręgi ulegają kompresji, przez co kręgosłup skraca się. Złamanie jednego kręgu może obniżyć wzrost o nawet 2,1 cm. Nie zawsze jest to jednak bolesne.

Pacjenci często dopiero na etapie dalszych badań dowiadują się o złamaniach. Dokonywanie pomiaru wzrostu pozwala zatem na samodzielne uchwycenie ewentualnych symptomów osteoporozy. Najlepiej badać się rano, najpóźniej godzinę po przebudzeniu. Należy też regularnie obserwować sylwetkę. Wychylenie do przodu i obecność tzw. wdowiego garbu (wypukłości pleców) to bardzo charakterystyczne oznaki.

Densytometria

Na bardzo precyzyjne określenie gęstości mineralnej tkanki kostnej pozwala badanie zwane densytometrią. Wynik pomiarów uzyskiwany jest z dokładnością do 1 proc. Informuje on prawidłowości stanu masy kostnej (od 1,0 do -1,0). W przypadku jej obniżenia, pacjent cierpi na tzw. osteopenię (od -1,0 do -2,5), czyli stan zagrożenia.

Osteoporoza diagnozowana jest przy wynikach poniżej -2,5. Densytometria opiera się na wykorzystaniu promieni RTG. Jest bezbolesna i nie wymaga żadnych przygotowań. Jeżeli diagnostyka osteoporozy metodą densytometrii potwierdzi chorobę, konieczne jest przeprowadzenie kolejnych badań.

Więcej o innowacyjnej densytometrii przeczytasz na stronie https://noraxmedical.pl/, dystrybutora sprzętu do nowoczesnej diagnostyki osteoporozy - System EchoS.

Analiza krwi i moczu

Aby wykluczyć inne choroby prowadzące do odwapniania kości, należy przeprowadzić analizę krwi i moczu. Badanie to pozwala też na określenie metabolizmu kości. Najczęściej oznacza się odczyn Biernackiego (OB), liczbę białych i czerwonych krwinek (razem z morfologią), poziom hemoglobiny, stężenie kreatyniny, fosfatazę kwaśną oraz poziom wapnia i fosforu.

W badaniach można też oznaczyć markery kostne, czyli substancje przedostające się do krwi i moczu w czasie tworzenia i rozpadu kości. Pozwala to na precyzyjne określenie tempa obu procesów. Badanie markerów kostnych przeprowadza się przede wszystkim po to, aby monitorować leczenie osteoporozy.

Badanie radiologiczne

Celem zobrazowania kształtu i wewnętrznej struktury kości wykonuje się badanie radiologiczne. Pozwala ono również na wykrycie złamań. W ten sposób zwykle bada się odcinek lędźwiowy i piersiowy kręgosłupa, gdzie najczęściej występują złamania. Badanie obejmuje dodatkowo kość promieniową i szyjkę kości udowej.

Za pomocą radiogramu można uwidocznić jedynie duże ubytki minerałów. Metoda ta pozwala jednak lekarzowi na na odróżnienie osteoporozy od innych schorzeń, które mogą obniżać gęstość mineralną kości.

Artykuł Partnera

fot. Shutterstock

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Co wywołuje biegunkę? Poznaj jej przyczyny i rodzaje! [fot. Shutterstock‎]

Co wywołuje biegunkę? Poznaj jej przyczyny i rodzaje!

Zdrowie
czwartek, 30 sierpnia 2018, 10:32
Problemy z żołądkiem to jedne z najbardziej uciążliwych schorzeń, jakie mogą nas nagle złapać. Rozwolnienie potrafi napsuć sporo krwi, dlatego dobrze wiedzieć, czego należy unikać, by przydarzało się nam ono jak najrzadziej.

Zobacz również