Newsello.pl

Potas w organizmie – czym grozi jego brak? Jak zadbać o jego odpowiedni poziom?

O elektrolitach mówi się dużo, jednak rzadko kiedy wspomina się o tym, dlaczego! Poznaj jeden z najważniejszych pierwiastków w ciele człowieka i dowiedz się, jak i po co, pilnować jego obecności w naszej codziennej diecie.
Potas w organizmie – czym grozi jego brak? Jak zadbać o jego odpowiedni poziom? [fot. Pixabay]
Potas w organizmie – czym grozi jego brak? Jak zadbać o jego odpowiedni poziom? [fot. Pixabay]

Jeśli chodzi o minerały, bez których nie może obejść się nasz organizm, najczęściej wymienia się wapń i magnez. Wiele mówi się też o tym, jak szkodliwy może być niedobór żelaza. Bez wątpienia pierwiastki te są niezbędne, abyśmy mogli cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem, jednak nie są jedynymi, których nasze ciało bardzo potrzebuje. Często pomijaną, szarą eminencją wśród minerałów niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu jest potas.

Elektrolity, czyli...?

Potas jest elektrolitem, czyli dodatnim jonem soli. Potas rozpuszcza się w płynach ustrojowych, a biorąc pod uwagę fakt, że nasze ciało składa się w dużej mierze z wody, można powiedzieć, że znajduje się w praktycznie każdej części naszego organizmu. Łatwość w przenikaniu błon komórkowych, sprawia, że jest on odpowiedzialny za transport wody w naszym ciele, a więc posiada kluczową rolę w gospodarce wodnej organizmu. Zdolności infiltracyjne pomagają mu także pilnować, aby składniki odżywcze były prawidłowo dystrybuowane do każdej komórki naszego ciała.

Natura elektrolityczna potasu odpowiada również za odpowiednie napięcie na błonach komórkowych oraz przekazywanie impulsów nerwowych, dzięki którym praca mózgu może przebiegać w prawidłowy sposób. Potas jako elektrolit jest też niezbędny, by w naszym ciele panowała równowaga kwasowo-zasadowa, tak więc odpowiednia podaż tego makroelementu zapobiega tak częstemu w ostatnich czasach zakwaszeniu organizmu. Nie należy też zapominać o wpływie potasu na produkcję insuliny, co jest niesłychanie ważne dla osób cierpiących na cukrzycę, by utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi. Aby zbadać stan najważniejszych elektrolitów w osoczu (oprócz potasu, także sodu, wapnia i magnezu) należy poprosić w przychodni o jonogram, czyli specjalne badanie krwi.

Potas a serce

Jedną z najważniejszych funkcji tego cennego pierwiastka jest dbanie o prawidłowe skurcze mięśni, włączając w to mięsień sercowy. Potas reguluje pracę serca i zwiększa jego wydolność podczas wysiłku fizycznego, a jego rola w dużej mierze zależy od ilości sodu w naszym ciele.

Sód i potas są ze sobą ściśle powiązane, jako że pierwszy pierwiastek jest antagonistą drugiego, co znaczy, że wykazuje działanie przeciwstawne. Równowaga między tymi dwoma elektrolitami jest niezbędna, aby utrzymać homeostazę całego organizmu. – wyjaśnia Katarzyna Barwińska ekspert firmy Rabenhorst, znanego producenta naturalnych soków ekologicznych, wyciskanych prosto z warzyw i owoców. – Kiedy poziom potasu jest uregulowany, ewentualny nadmiar sodu jest usuwany z organizmu wraz z moczem. Jednak kiedy poziom potasu jest niski, ciało broni się przed jego dodatkową utratą i wstrzymuje jego wydalanie. Problem w tym, że jednocześnie zatrzymaniu ulega sód, którego poziom wzrasta, a wraz z nim, ilość wody w organizmie. Zmagazynowana woda podnosi ciśnienie krwi, które przekracza bezpieczną wartość 120/80 doprowadzając do hipertensji. – dodaje Katarzyna Barwińska z Rabenhorst.

Nadciśnienie tętnicze jest jedną z przyczyn chorób serca, zawałów i udarów, dlatego właśnie suplementacja potasu jest tak ważna dla zdrowej pracy naszego najważniejszego mięśnia.

Złoty środek

Nadmiar potasu w diecie to hiperkalemia i zdarza się stosunkowo rzadko. Może być wywołana przedawkowaniem leków na nadciśnienie lub być efektem niektórych chorób nerek. Objawami hiperkalemii to drętwienie rąk i spowolnienie akcji serca.

Niedobór potasu, czyli hipokalemia jest znacznie bardziej niebezpieczna dla zdrowia, a w niektórych przypadkach może nawet zagrażać życiu. Jej przyczyny mogą być różne: od biegunki powodującej wypłukanie elektrolitów z organizmu, przez leki diuretyczne i środki przeczyszczające, po niektóre choroby tarczycy. Najbardziej charakterystyczne objawy niedoboru potasu to: puchnięcie kończyn, osłabienie lub skurcze mięśni, wzmożone pragnienie i wielomocz, a także nieregularna praca serca prowadząca w skrajnych przypadkach do migotania komór.

Zdrowie? Naturalnie!

Co jeść, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość potasu? Produkty bogate w ten pierwiastek to m.in. mięsa i ryby, a także warzywa strączkowe (groch, fasola), poza tym brokuły, dynia i pomidory. Jeśli chodzi o owoce, potas występuje w morelach i figach (zwłaszcza suszonych), bananach, cytrusach, a także orzechach. Jednak czy spożywanie tych produktów wystarczy?

Dobrze zbilansowana dieta jest podstawą zdrowia i dobrego samopoczucia. Jednak kiedy pojawiają się skurcze, odczuwamy stres, wypijamy duże ilości kawy, suplementacja potasu może okazać się konieczna.– wyjaśnia Katarzyna Barwińska ekspert firmy Rabenhorst. Warto sięgać po naturalne suplementy w formie ekologicznych soków owocowo-warzywnych bogatych w potas. Można także samemu przygotować pyszne koktajle owocowe, np. z bananów i winogron z dodatkiem w postaci buraczków, które także mają właściwości regulujące ciśnienie krwi.

Potas to jeden z najważniejszych minerałów, o którego stabilny poziom powinni dbać wszyscy, niezależnie od wieku i profesji. Aktywni sportowcy, którzy wraz z potem pozbywają się wielu cennych składników mineralnych muszą pamiętać o jego suplementacji, gdyż elektrolit ten pozwala na regenerację mięśni po wzmożonym wysiłku fizycznym. Kobiety karmiące, które wraz z mlekiem tracą wiele ważnych minerałów powinny regularnie wykonywać jonogram, aby nie dopuścić do hipokalemii. Dzieci, by móc szybciej zapamiętywać nowe informacje i efektywnie przyswajać wiedzę, muszą mieć stabilny i unormowany poziom potasu. Utrzymywanie jego prawidłowego poziomu jest szczególnie ważne także dla każdej osoby w podeszłym wieku, gdyż zapobiega nadmiernemu wydalaniu wapnia z moczem, co przekłada się na skuteczniejszą walkę z osteoporozą.

Więcej informacji o sokach znajdziemy na stronie marki Rabenhorst.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Co wywołuje biegunkę? Poznaj jej przyczyny i rodzaje! [fot. Shutterstock‎]

Co wywołuje biegunkę? Poznaj jej przyczyny i rodzaje!

Zdrowie
czwartek, 30 sierpnia 2018, 10:32
Problemy z żołądkiem to jedne z najbardziej uciążliwych schorzeń, jakie mogą nas nagle złapać. Rozwolnienie potrafi napsuć sporo krwi, dlatego dobrze wiedzieć, czego należy unikać, by przydarzało się nam ono jak najrzadziej.

Zobacz również