Wraz z postępem badań nad produktami spożywczymi, naukowcy odkrywają coraz to nowe cechy owoców i warzyw, które mogą w zróżnicowany sposób wpływać na zdrowie człowieka. Obecnie najbardziej znaną właściwością żurawiny jest jej bakteriobójcze działanie na drogi moczowe. Dowiedziono, że fakt ten wynika z zawartych w jej owocach przeciwutleniaczy oraz fruktozy, które uniemożliwiają przyczepianie się szkodliwych bakterii do ścianek dróg moczowych oraz pęcherza, zapobiegając tym samym rozwojowi infekcji. Co więcej, żurawina nie tylko pomaga w leczeniu zapalenia układu moczowego, ale także może być stosowana jako środek profilaktyczny, zapobiegający nawrotom choroby. Dodatkowo badania wykazały, że dzięki zawartości tanin, owoce żurawiny są w stanie zniszczyć 80% szczepów bakterii odpornych na działanie antybiotyków. Właściwości te pomocne są również w leczeniu schorzeń stomatologicznych, gdzie regularne przyjmowanie żurawiny ma działanie zapobiegawcze w chorobach dziąseł czy próchnicy.
To jednak nie wszystko. Żurawina ma zbawienny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, bowiem pomaga podnieść poziom zdrowego cholesterolu i uniknąć zatorów naczyń krwionośnych. Poprzez działanie antyoksydacyjne, możliwe dzięki zawartości w żurawinie bioflawonoidów, te niewielkie bordowe owoce zapobiegają rozwojowi chorób nowotworowych. Antyutleniacze wspomagają także funkcje motoryczne i poznawcze, spowalniając starzenie się szarych komórek. Żurawina zawiera także witaminy A, C i B, minerały, takie jak potas, żelazo, wapń, fosfor, kwasy organiczne oraz sporą dawkę błonnika. Wykazuje więc ogólne działanie odżywcze, a także regulujące. Zaawansowane badania pozwalają wiązać regularne stosowanie żurawiny ze skuteczną profilaktyką chorób Parkinsona, Alzheimera oraz reumatyzmu.
- Świeże owoce żurawiny dostępne są od października do stycznia, warto jednak spożywać je także poza sezonem. – mówi Katarzyna Barwińska General Manager marki Rabenhorst – znanego producenta naturalnych soków ekologicznych, wyciskanych prosto z owoców. - W tym celu można je zamrozić, wysuszyć lub przerobić na przetwory. Chcąc czerpać z żurawinowego bogactwa składników warto postawić także na prawdziwe, odpowiednio przygotowywane soki z żurawiny, które wykazują właściwości prozdrowotne bliskie świeżym owocom. Wybierając sok należy jednak zwrócić szczególną uwagę na jego skład i pochodzenie. Trzeba pamiętać, aby nie były to napoje ani produkty przygotowywane na bazie koncentratu, tylko 100% soki owocowe tłoczone na zimno, bez dodatku konserwantów ani wzmacniaczy smaku. Wtedy można mieć pewność, że zawartość cennych składników w takim soku będzie maksymalnie zbliżona do składu owocu – wyjaśnia Katarzyna Barwińska z firmy Rabenhorst.
Wszyscy, którzy są szczególnie wrażliwi na kwaskowaty smak żurawiny, mogą skorzystać z licznych przepisów na smakowite dania, nalewki czy przetwory z użyciem tych owoców. Żurawina ma także właściwości oczyszczające organizm z toksyn, wykazuje się również niską kalorycznością, dlatego jest produktem polecanym także dla osób chcących pozbyć się zbędnych kilogramów.
Właściwości prozdrowotnych żurawiny nie sposób przecenić. Zawsze miejmy ją pod ręką, czy to w postaci świeżych jagód, odżywczego soku czy suszonej przekąski, a nasz organizm odwdzięczy nam się świetną kondycją oraz doskonałym samopoczuciem.
Rabenhorst.de
Jak odzyskać energię? 3 skuteczne sposoby
Poznajcie 3 sprawdzone sposoby, które pozwalają stanąć na nogi i odzyskać siłę na wiosnę!