Newsello.pl

Zabawkowe lub źle zrobione okulary przeciwsłoneczne to zagrożenie dla wzroku Twojego i Twoich dzieci

W środku lata, dużą popularnością cieszą się ciemne okulary. Wiele z takich produktów jednak nie spełnia swojej podstawowej roli, jaka jest ochrona oczu. Dlaczego? Przekonaj się tutaj i dowiedz się, jak należny właściwie chronić oczy przed słońcem.
Zabawkowe lub źle zrobione okulary przeciwsłoneczne to zagrożenie dla wzroku Twojego i Twoich dzieci [fot. Pixabay]
Zabawkowe lub źle zrobione okulary przeciwsłoneczne to zagrożenie dla wzroku Twojego i Twoich dzieci [fot. Pixabay]

W wakacje dużo częściej niż zwykle jesteśmy kuszeni sezonowymi promocjami na ulicznych straganach, w tym ofertami takimi jak przeciwsloneczne okulary nad morzem. Nie kupujemy ich tylko sobie, ale często dla naszych dzieci, które proszą o nie jak o zabawki. Dlaczego nie możemy ulegać naszym pociechom i nie powinniśmy kupować takich okularów? Na to i inne pytania odpowie Paweł Szczerbiński, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

Złe okulary gorsze niż ich brak

Widok namawiającego swoich rodziców dziecka na kupno wakacyjnego gadżetu podczas wyjazdu jest bardzo częsty w miejscowościach turystycznych. Często przedmiotem próśb są kolorowe okulary przeciwsłoneczne, popularne na straganach np. w nadmorskich lokalizacjach. Choć w przypadku innych gadżetów czy zabawek to jedynie indywidualna kwestia rodzica, czy ulegnie dziecku i dokona zakupu, o tyle wybór okularów przeciwsłonecznych z niepewnego źródła może wpłynąć na uszkodzenie wzroku naszego dziecka! Okulary przeciwsłoneczne są skuteczne tylko wtedy, kiedy zastosowane w nich filtry właściwie blokują szkodliwe promienie słoneczne UVA i UVB. W przypadku szkieł z niezaufanego źródła nie możemy być pewni jakości wykonania okularów.

Naturalną ochroną człowieka przed promieniowaniem słonecznym, zarówno dorosłego jak i dziecka, jest mrużenie oczu. Opuszczone powieki nie pozwalają dotrzeć szkodliwemu promieniowaniu do siatkówki oka. Jeśli przed naszymi oczami znajdują się okulary przeciwsłoneczne z potrzebnymi filtrami, powieki nie mrużą się, ale oczy są chronione przed szkodliwym promieniowaniem – jest ono zatrzymywane na poziomie szkła w okularach.

Natomiast jeśli szkła nie posiadają odpowiednich filtrów, nasze oczy są „otwarte” na niekorzystne fale bardziej niż bez założonych okularów, ponieważ nie mrużą się! W przypadku dziecka to szczególnie ważne, jego oczy są delikatne, a niektóre struktury jeszcze się kształtują, zatem szkodliwe promienie mogą wpłynąć na nieprawidłowy ich rozwój.

Dochodzimy zatem do ważnej konkluzji – dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie brak okularów i np. czapka z daszkiem niż okulary z niezaufanego źródła. Ponadto, okulary wątpliwej jakości często nie zachowują „zerowego” profilu, tzn. że szkła bez mocy dioptryjnej, przez niską jakość ich wykonania, załamują fale docierające do naszego oka. To również niebezpieczne w kontekście dziecka, którego wzrok ciągle się kształtuje i dostosowuje do obserwowanej rzeczywistości – dodaje.

Gdzie kupić okulary bezpieczne dla dziecka?

Najlepsze miejsce, w którym możemy nabyć wszelkie produkty optyczne to wyłącznie profesjonalne salony optyczne. Często zapominamy o tym, że okulary słoneczne stymulują nasz narząd wzroku, a użytkownicy koncentrują się wyłącznie na aspekcie modowym oprawek. Ten jest również bardzo ważny, jednak priorytetem powinno być nasze zdrowie.

Jeśli szukamy okularów przeciwsłonecznych dla naszego dziecka, wybierzmy się z nim do optyka-specjalisty. Ten przeprowadzi z nami dokładny wywiad, aby zaproponować najlepsze rozwiązanie, tzn. takie, które spodoba się dziecku, ale przede wszystkim będzie bezpieczne dla jego oczu. Co kiedy nasze dziecko ma wadę wzroku? Również będzie zadowolone – obecnie możemy wybierać wśród przeróżnych krojów oprawek i szkieł korekcyjnych – także przeciwsłonecznych. Dziecko będzie mogło wskazać, co podoba mu się najbardziej, a optyk wykona specjalne okulary – korekcyjne, przeciwsłoneczne i bezpieczne. Ponadto w okresie wakacyjnym warto zwrócić uwagę także na dodatkowe udogodnienia – np. poprosić optyka o zamontowanie do oprawek gumki, dzięki której dziecko nie zgubi okularów – dodaje Paweł Szczerbiński.

Jeżeli pragniecie zdobyć więcej informacji na temat wad wzroku, sposobów ich korekcji oraz specjalistycznych badań, to Krajowa Rzemieślnicza Izba Optyczna przygotowała cykl materiałów filmowych, które możemy znaleźć na ich stronie internetowej oraz kanale w serwisie YouTube. Filmy zostały zrealizowane pod merytorycznym patronatem Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z udziałem optyków, optometrystów i okulistów.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również