Intensywna terapia polega więc na zastąpieniu tych czynności metodami medycznymi, a także na diagnozowaniu przyczyn zaistniałej sytuacji.
Specyfika intensywnej terapii
- Ze względu na bardzo ciężki stan pacjentów wymagających intensywnej terapii, w szpitalu przeznaczony jest dla nich specjalny oddział – wyjaśnia nasz rozmówca z Inmed Karczewscy. Ponieważ znajdujący się tutaj pacjenci wymagają ciągłej obserwacji, personel tego oddziału musi być mocno wyspecjalizowany i posiadać wysokie kwalifikacje.
Niezbędna jest także obecność specjalistycznego sprzętu, z czego najważniejsze są urządzenia wspomagające krążenie, układ oddechowy i pokarmowy. Dokładne wymogi co do wyposażenia oddziałów intensywnej terapii są określone przez prawo.
Aparatura i sprzęt medyczny na oddziale intensywnej terapii
Wymagania sprzętowe dla oddziału intensywnej terapii określają dokładnie nie tylko rodzaj, ale też ilość niezbędnej aparatury. Na każdym oddziale intensywnej terapii powinny znajdować się przynajmniej 2 defibrylatory, co najmniej 2 elektryczne urządzenia do ssania oraz przynajmniej 1: brochofiberoskop, przyłóżkowy aparat RTG i – jeżeli w danym szpitalu nie ma stacji dializ – aparat do hemodializy lub hemofiltracji.
Na każde 4 stanowiska oddziału intensywnej terapii powinno przypadać co najmniej 1 urządzenie do pomiaru rzutu serca oraz 1 stymulator zewnętrzny serca. Niezbędny jest także aparat do pomiaru ciśnienia tętniczego metodą inwazyjną w ilości przynajmniej 1 na 2 stanowiska.
Wyposażenie stanowiska na oddziale intensywnej terapii
- Szczegółowe przepisy określają także wyposażenie konieczne dla każdego stanowiska na oddziale. Podstawą jest oczywiście łóżko do intensywnej terapii oraz respirator. Niezwykle istotne jest zaopatrzenie stanowiska w źródło gazów medycznych: tlenu, powietrza i próżni – mówi ekspert z Inmed Karczewscy. Punkty poboru gazów medycznych zainstalowane są najczęściej w mostach medycznych (np. CAROcare) lub w kolumnach sufitowych (np. LISSA lub LUNA) . Poza tym wymienia się kapnograf, worek samorozprężalny, sprzęt do szybkich przetoczeń płynów, urządzenia monitorujące temperaturę ciała i ciśnienie żylne, kardiomonitor, pulsoksymetr i fonendoskop.
Dodatkowo osobne regulacje opisują wyposażenie niezbędne na stanowiskach znieczulenia, sali wybudzeń i na stanowisku nadzoru pooperacyjnego.
Jak odzyskać energię? 3 skuteczne sposoby
Poznajcie 3 sprawdzone sposoby, które pozwalają stanąć na nogi i odzyskać siłę na wiosnę!