7. Ostrzykiwanie bruzd nosowo-wargowych niewiele pomaga.
PRAWDA - pojawienie się na twarzy bruzd nosowo-wargowych jest zwykle tylko objawem innego problemu - utraty objętości policzka. Dlatego tylko w bardzo nielicznych przypadkach istnieje konieczność podawania wypełniacza bezpośrednio w bruzdy. Jeżeli lekarz powie, że najpierw wypełni bruzdy, a potem ewentualnie policzek, powinna nam zapalić się czerwona lampka. To znak, że albo nie rozumie procesu starzenia i nie zna anatomii albo zwyczajnie chce więcej zarobić. Dokładna analiza twarzy w lustrze jest kluczowym elementem wizyty w gabinecie. doświadczony lekarz zaproponuje pacjentowi całkowity plan działania, a nie tylko wstrzyknie „na żądanie”.
8. Kolejność zabiegów estetycznych nie ma znaczenia.
MIT - wracamy do zagadnienia „plan działania”. Precyzyjne zaplanowanie wszystkich działań profilaktycznych, leczniczych i modelujących ma ogromne znaczenie. Podczas pierwszej wizyty warto ustalić z lekarzem plan. Wypełniacze są zwykle jednym z ostatnich, jeśli nie ostatnim jego punktem. Najważniejsza jest kondycja skóry - zwykle więc zaczynamy od zabiegów aktywujących odnowę skóry, czyli laserów, peelingów, mezoterapii… Potem toksyna botulinowa, a na końcu modelowanie twarzy wypełniaczami. Właściwie określenie „wypełniacz” nie do końca oddaje naturę wolumetrycznego kwasu, jakim teraz pracujemy - bardziej stosowne byłoby np. „modelarz”. Pewnie dlatego często używa się określenia wolumetria, które zostało stworzone na bazie nazwy Juvéderm® Voluma.
9. Zabiegi z kwasem hialuronowym są bolesne.
MIT - większość nowoczesnych wypełniaczy zawiera lidocainę - lek przeciwbólowy. Już po pierwszym wkłuciu substancja miejscowo znieczula, tak więc każde kolejne w danej okolicy nie powinno praktycznie wcale boleć. Ważne jest podawanie kwasu powoli, wtedy uczucie rozpierania jest niewielkie a to podstawowy element bólu w iniekcjach kwasu hialuronowego. Dla bardziej wrażliwych pacjentów wciąż pozostaje znieczulenie powierzchowne kremem. Moje pacjentki decydują się praktycznie zawsze na zabieg bez dodatkowych form znieczulenia - lidocaina zawarta w preparatach Juvéderm® zawsze wystarcza. Należy tylko pamiętać, że lidocaina jest lekiem, tak więc lekarz powinien zebrać wywiad w kierunku alergii. Jest to także kolejny argument za tym, że kwas hialuronowy powinien być podawany wyłącznie przez lekarza.
10. Zabiegi z zastosowaniem kwasu hialuronowego trzeba koniecznie powtarzać.
MIT, choć nie do końca… Z medycznego punktu widzenia absolutnie nie ma konieczności powtarzania tych zabiegów, ale… Czy możemy uzależnić się od dobrego wyglądu - oczywiście! I właśnie o takiej formie uzależnienia trzeba pamiętać. Lubimy dobre buty, ładne ubrania, dobre kremy i chcemy mieć gładką twarz. Dlatego ja zwykle nie namawiam moich pacjentów do osiągania maksymalnych rezultatów i perfekcyjnego wyglądu twarzy. Uważam, że musimy powoli dopuszczać do siebie myślenie o starzeniu jako o braku perfekcji w wyglądzie i powoli akceptować pewne defekty. Oswajanie atrybutów starości jest konieczne, jeżeli nie chcemy skończyć jak niektóre „amatorki medycyny estetycznej” przechadzające się po bulwarze w Miami.
Przygotuj się do lata!
Zabiegi depilacji laserowej w Krakowie w salonie kosmetycznym Active Woman wykonywane laserem LightSheer Duet® są niezwykle skuteczne, gdyż działamy bezpośrednio na macierz produkującą włosa co powoduje jego trwałe usunięcie. Zabiegi wykonuje się z reguły