Zabiegi niwelujące tłuszcz
Zanim zdecydujemy się na konkretny zabieg wyszczuplający w gabinecie medycyny estetycznej warto wiedzieć w czym mamy wybór i jak każda z metod działa:
• Kawitacja ultradźwiękowa – wysyłane ultradźwięki tworzą falę uderzeniową, która rozrywa komórki tłuszczowe. Zabieg nadaje się dla osób z odpowiednio nawodnioną i niezbitą tkanką tłuszczową. Zabieg jest szybki (od 15 do 30 minut) i bezbolesny. Najlepiej jest poddać się serii w odstępach cotygodniowych.
• Kriolipoliza - to oddziaływanie niską temperaturą na komórki tłuszczowe, które są na nią bardziej wrażliwe niż inne tkanki i pod jej wpływem ulegają zniszczeniu. Zabieg wymaga zassania fałdu skóry i tkanki tłuszczowej przy pomocy odpowiedniego urządzenia. Kriolipolizę można wykonywać na każdą okolicę ciała, która jest otłuszczona i da się ją zassać. To metoda dość skuteczna, ale czasochłonna. Dzięki niej możliwe jest zredukowanie tkanki tłuszczowej o 20-30% w miejscu przyłożenia, potrzeba jednak co najmniej 2- zabiegów, by dostrzec rezultaty. Minusem jest na pewno długi czas trwania tej procedury – jedno przyłożenie głowicy trwa około 45 minut, a w przypadku np. brzucha takich przyłożeń może być nawet 6, więc na zabieg trzeba zarezerwować co najmniej pół dnia.
• Zimny laser – to po prostu laser o niskiej mocy. Nie parzy skóry i nie niszczy komórek tłuszczowych, za to zmienia ich metabolizm. Efekt? Z komórek tłuszczowych zostaje usunięta ich zawartość, niczym powietrze spuszczone z napompowanego balonika. Efekty są widoczne dopiero po kilkunastu zabiegach.
• HIFU – nowa, nieco bardziej inwazyjna metoda wykorzystująca skoncentrowane ultradźwięki o wysokiej częstotliwości, które rozbijają tkankę tłuszczową. Pod wpływem ultradźwięków komórki tłuszczowe wpadają w drgania, przegrzewają się, a następnie ulegają zniszczeniu. Zabieg musi być wykonywany przez odpowiednio przeszkoloną osobę, by nieodpowiednio dobrana długość fali nie uszkodziła np. narządów wewnętrznych, mięśni czy kości
• Lipoliza iniekcyjna – to ostrzykiwanie tkanki tłuszczowej preparatem, który rozpuszcza ścianki komórek tłuszczowych. W miejscu ostrzyknięcia powstaje stan zapalny, przez kilka dni ciało jest spuchnięte i obrzęknięte, mogą też pojawić się siniaki. Komórki tłuszczowe pękają, a ich zawartość wraz z krwią transportowana jest do wątroby. Ponieważ organizm musi mieć czas na regenerację, odstępy pomiędzy kolejnymi zabiegami powinny wynieść co najmniej miesiąc. Ta metoda sprawdza się nie tylko w przypadku usuwania nadprogramowych fałdek na brzuchu czy biodrach, ale także np. do niwelowania drugiego podbródka. Rezultaty bywają spektakularne, choć zdarzają się osoby oporne na jej działanie.
Gumy do ćwiczeń – dlaczego warto je stosować?
Gumy do ćwiczeń siłowych i fitnessu to praktyczny sprzęt sportowy, który sprawdza się zarówno na siłowni, jak i w domu. Jakie taśmy treningowe wyróżniamy i jak je stosować?