Projekt skierowany jest zwłaszcza do osób z grup w których aktywność fizyczna jest rekomendowana ze względu na chorobę przewlekłą (chorobę układu krążenia lub cukrzycę typu 2 lub inną chorobę przewlekłą) oraz do dzieci w wieku 10-14 lat i ich rodziców (matki lub ojca). Do udziału w badaniu zapraszane są diady. Jedna diada to dwie osoby dorosłe lub rodzic i dziecko. Jeżeli do tej pory nie byli Państwo aktywni fizycznie lub uprawiali aktywność nieregularnie i chcieliby Państwo to zmienić – ten projekt jest właśnie dla was!
Projekt badawczy finansowany jest przez Narodowe Centrum Nauki (numer projektu: 2014/15/B/HS6/00923), zaakceptowany przez Komisję Etyczną oraz realizowany przez zespół naukowców pracujących w Centrum Badań Stosowanych nad Zachowaniami Zdrowotnymi i Zdrowiem CARE-BEH działającym przy Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu, którego kierownikiem jest prof. dr hab. Aleksandra Łuszczyńska. W badaniu wykorzystane są metody samoopisowe, obiektywne metody pomiaru masy ciała (m.in. waga, wzrost, tkanka tłuszczowa) oraz pomiary akcelerometryczne aktywności fizycznej.
Wszystkie osoby biorące udział w projekcie będą korzystać z cyklu bezpłatnych porad psychologicznych dotyczących zdrowego stylu życia. Porady te oparte są o najwyższe standardy i najbardziej aktualną wiedzę naukową i pomogą Państwu zmienić swój styl życia. Dzięki udziałowi w projekcie poznają Państwo skuteczne techniki i narzędzia służące do zmiany zachowania nie tylko w obszarze zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. Dowiedzą się Państwo jak w prosty sposób wprowadzić codzienną aktywność fizyczną do życia swojego i swoich bliskich. Podczas spotkań edukacyjnych otrzymają Państwo wskazówki i materiały edukacyjne dotyczące zalecanej ilości aktywności fizycznej oraz zdrowego odżywiania, a także wyniki swoich pomiarów, m.in. masy ciała, wzrostu, tkanki tłuszczowej. Będą mieli Państwo niepowtarzalną okazję żeby skorzystać z nowoczesnej metody pomiaru aktywności fizycznej – pomiaru akcelerometrem.
Na zakończenie każdego spotkania otrzymają Państwo także mały upominek. Udział w badaniu jest całkowicie bezpłatny oraz anonimowy. Zebrane dane posłużą wyłącznie do celów naukowych.
Przez cały okres trwania projektu (14 miesięcy) będą mieli Państwo zapewniony kontakt z eksperymentatorem, koordynatorami projektu i pracownikami Centrum CARE-BEH oraz Uniwersytetu SWPS. Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej projektu: aktywnediady.pl.
Na wszystkie pytania oraz wątpliwości odpowie eksperymentator, którego prace przez cały okres trwania badania nadzorują koordynatorzy projektu.
Jak odzyskać energię? 3 skuteczne sposoby
Poznajcie 3 sprawdzone sposoby, które pozwalają stanąć na nogi i odzyskać siłę na wiosnę!