Newsello.pl

Profilaktyka osteoporozy - nie pozwól okradać swoich kości!

Za oknem świeci słońce, a ty myślisz już tylko o urlopie? Na pewno planujesz także jak zabezpieczyć dom, mieszkanie i wartościowe rzeczy przed ewentualną kradzieżą podczas Twojej nieobecności. A czy chronisz przed złodziejem swoje kości?
Calperos - nie pozwól okradać swoich kości!
Calperos - nie pozwól okradać swoich kości!

Osteoporoza – „cichy złodziej” kości
Czy wiedziałeś, że człowiek osiąga szczytową masę kostną około 30. roku życia? Później wraz z wiekiem może postępować spadek masy kostnej, czasami nawet bardzo gwałtownie i najczęściej bezobjawowo. Skutki są odczuwalne dopiero po kilku latach i mogą prowadzić do osteoporozy - choroby szkieletu, nazywanej często „cichym złodziejem kości”.

Najczęstszymi złamaniami, które towarzyszą osteoporozie są złamania kręgów, nadgarstka czy kości udowej. Zazwyczaj dochodzi do nich w wyniku „niegroźnego upadku”, który nie spowodowałby urazu u osoby zdrowej. Leczenie złamania osteoporotycznego wymaga  długotrwałego leczenia. W związku z tym pacjenci, którzy go doświadczyli odczuwają pogorszenie jakości życia, a część z nich nigdy nie powraca do pełnej samodzielności i musi pozostawać pod opieką.

Kto powinien zabezpieczyć się przed „cichym złodziejem”?
Problem osteoporozy może dotyczyć aż co trzeciej kobiety po 50. roku życia, a także, choć w mniejszym stopniu, mężczyzn.  Osteoporoza zdecydowanie częściej występuje w żeńskiej części populacji. Stopień zagrożenia wzrasta z wiekiem – proces utraty tkanki kostnej zaczyna się po 30 roku życia i nasila w okresie menopauzalnym.  Szacuje się, że 40% kobiet i 13-22% mężczyzn 50-letnich dozna co najmniej jednego złamania osteoporotycznego do końca życia. Osteopenia, czyli wczesne stadium osteoporozy, może pojawić się nawet przed 40 rokiem życia. Większość osób ignoruje ten problem, tymczasem odpowiednio wcześnie rozpoczęta profilaktyka może wzmocnić i uchronić kości przed uszkodzeniami.

Jak zabezpieczyć się przed „cichym złodziejem”?
Profilaktyka osteoporozy powinna uwzględniać aktywność fizyczną oraz zdrową, urozmaiconą dietę, bogatą w wapń. Warto zadbać o nią odpowiednio wcześnie. Istotna jest również identyfikacja czynników ryzyka i wykonywanie profilaktycznych badań np. densytometrii, czyli badania mineralnej gęstości kości. Niestety, odpowiednia dieta może nie wystarczyć. Z tego powodu niezbędnym elementem profilaktyki i leczenia staje się uzupełnianie niedoborów wapnia, przy jednoczesnej właściwej podaży witaminy D.

Preparatem, który zawiera wapń i może posłużyć w profilaktyce osteoporozy, jest preparat Calperos. Calperos występuje w 2 dawkach i formatach: w postaci ekonomicznego opakowania 1000 mg węglanu wapnia x 100 kapsułek i 500 mg x 200 kapsułek, a także w mniejszych formatach (te same dawki po 30 kapsułek w kartoniku).

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również