Newsello.pl

Ponad 70 proc. Polaków uważa, że rehabilitacja przeznaczona jest jedynie dla osób niepełnosprawnych ruchowo

To wniosek z badania przeprowadzonego w ramach kampanii „Otwarcie dla rehabilitacji” . Mimo, że większość dorosłych osób choć raz w życiu korzystało z usług rehabilitacyjnych, nadal wiele z nich nie wie, dla kogo przeznaczone są zabiegi fizjoterapeutyczne.
Ponad 70 proc. Polaków uważa, że rehabilitacja przeznaczona jest jedynie dla osób niepełnosprawnych ruchowo
Ponad 70 proc. Polaków uważa, że rehabilitacja przeznaczona jest jedynie dla osób niepełnosprawnych ruchowo

Zadaniem ruszającej właśnie kampanii edukacyjnej jest obalenie wciąż funkcjonujących w tym zakresie mitów, edukowanie Polaków na temat konieczności korzystania z usług rehabilitacyjnych oraz uświadamianie potrzeby profesjonalnej pomocy.

Głównym celem kampanii edukacyjnej jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat fizjoterapii, jej znaczenia w przywracaniu i utrzymywaniu sprawności fizycznej i psychicznej u pacjentów w różnym wieku, z różnym rodzajem dysfunkcji jak również możliwości zastosowania fizjoprofilaktyki. Dodatkowo, działania podjęte w ramach akcji propagować będą zdrowy i aktywny tryb życia, a także istotną rolę profilaktyki w sporcie. W kampanię zaangażowały się wiodące instytucje i stowarzyszenia działające w obszarze rehabilitacji, m.in. Polskie Towarzystwo Fizjoterapii, Polskie Towarzystwo Medycyny Sportowej oraz Polskie Towarzystwo Rehabilitacji Neurologicznej. Inicjatorem programu „Otwarcie dla rehabilitacji” jest Vratislavia Medica, Szpital im. Św. Jana Pawła II (dawniej Wrocławskie Centrum Rehabilitacji i Medycyny Sportowej), który jest częścią Grupy Hasco.


Rehabilitacja dla każdego
Rehabilitacja jest ważną składową kompleksowej opieki medycznej – z tą opinią zgadza się ponad 85 proc. badanych. Chociaż z zabiegów korzystają najczęściej osoby wymagające rehabilitacji kręgosłupa oraz te, które doświadczyły poważnego urazu lub wypadku, wbrew obiegowym opiniom, rehabilitacja dotyczy znacznie szerszej grupy osób, w tym dzieci, pacjentów po udarze mózgu, a nawet pracujących w pozycji siedzącej.

- Podjęliśmy się realizacji programu w oparciu o niską wiedzę Polaków na temat fizjoterapii. Zależy nam na uświadomieniu społeczeństwu, że fizjoterapia obejmuje możliwości zabezpieczenia i przywrócenia prawidłowości rozwoju psychomotorycznego dziecka, zapobiega chorobom narządów ruchu wieku rozwojowego. Jest ona również profilaktyką występowania jak i leczeniem zmian przeciążeniowych (w związku z prowadzonym trybem życia czy pracą) oraz urazowych w następstwie wypadków jak i nadmiernej aktywności fizycznej osób do tego nieprzygotowanych. W przypadku wystąpienia chorób cywilizacyjnych (np. zawał mięśnia sercowego czy udar mózgu) daje szanse na powrót do życia społecznego i zawodowego. Jest ona jednym z najbardziej skutecznych narzędzi w leczeniu bólu somatycznego. Spowalnia również przebieg procesów inwolucyjnych (starczych), dając szansę na tzw. pogodną starość. Edukacja społeczeństwa powinna zmierzać w tym kierunku, by potencjalny pacjent szukał informacji na temat swojej dysfunkcji i możliwości jej leczenia u specjalisty. Dlatego w ramach kampanii „Otwarcie dla rehabilitacji” chcemy, aby przekaz, że fizjoterapia i odpowiednia profilaktyka jest elementem życia niemal każdego z nas i trafi do osób w każdym wieku – mówi dr Piotr Dominiak, Dyrektor ds. Fizjoterapii Vratislavia Medica.

Sport to zdrowie?
Polacy coraz częściej biorą także udział w aktywnościach sportowych – już ponad 45 proc. osób trenuje regularnie, a 50 proc. robi to sporadycznie. Niestety, jedynie ok. 35 proc. z nich decyzję o rozpoczęciu treningów konsultuje ze specjalistą – najczęściej jest to lekarz POZ (rodzinny).

- Niezwykle cieszy fakt, że Polacy są coraz bardziej aktywni fizycznie. Ćwicząc regularnie, dbamy o swoje ciało, zgrabną sylwetkę, a co za tym idzie – dobre samopoczucie. Jednak niedopasowanie dyscypliny sportu do możliwości naszego organizmu, zbyt częste i intensywne treningi wykonywane bez konsultacji ze specjalistą mogą prowadzić do poważnych kontuzji i przeciążeń. Z badania opinii wynika, że doświadcza ich niemal 45 proc. uprawiających sport osób . Niewiele z nas zdaje sobie sprawę, że równie ważna jak regularna aktywność fizyczna, jest też właściwa profilaktyka, m.in. kontrolowanie swojego stanu zdrowia, stała opieka fizjoterapeuty, wykonywanie ćwiczeń na odpowiednim sprzęcie czy podejmowanie skutecznych kroków w wypadku nawet drobnych urazów. Osoby aktywne powinny pamiętać, że każdy rodzaj treningu wymaga rozsądku i właściwego podejścia. Sport to zdrowie, ale zawsze pod pewnymi warunkami – jeśli będziemy pamiętać o pewnych zasadach, ryzyko poważnych kontuzji na pewno będzie mniejsze – wyjaśnia ekspert kampanii „Otwarcie dla rehabilitacji” dr Marek Kiljański, Prezes Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii.

Vratislavia Medica, Szpital im. Św. Jana Pawła II (dawniej Wrocławskie Centrum Rehabilitacji i Medycyny Sportowej) – inicjator i pomysłodawca kampanii „Otwarcie dla rehabilitacji”. Misją ośrodka jest przywracanie sprawności pacjentom, zmagającym się z ograniczeniami narządu ruchu o charakterze przewlekłym lub po różnego rodzaju urazach i kontuzjach. Vratislavia Medica wspiera osoby niepełnosprawne w uzyskiwaniu aktywności fizycznej oraz społecznej i zawodowej. Ważnym filarem działalności ośrodka jest wdrażanie spersonalizowanych procesów terapeutycznych, tak aby jak najszybciej poprawić jakość życia pacjenta.

O kampanii
„Otwarcie dla rehabilitacji” to kampania edukacyjno-informacyjna skierowana do ogółu społeczeństwa, której nadrzędnym celem jest zwiększanie świadomości Polaków na temat rehabilitacji, jej znaczenia w przywracaniu oraz utrzymaniu sprawności fizycznej i psychicznej u pacjentów z różnych grup wiekowych, a także z różnym rodzajem dysfunkcji. Zadaniem kampanii jest także zwiększenie świadomości społeczeństwa na tematy związane ze sprawnością oraz propagowanie zdrowego i aktywnego trybu życia.
Działania kampanii wspierają Polskie Towarzystwo Fizjoterapii, Polskie Towarzystwo Medycyny Sportowej oraz Polskie Towarzystwo Rehabilitacji Neurologicznej oraz eksperci, którzy weszli w skład Rady Programowej.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również