Newsello.pl

Polska gospodarzem XIII Międzynarodowego Kongresu Promocji Warzyw i Owoców!

19 września rozpocznie się jedno z najważniejszych wydarzeń jesieni – XIII Międzynarodowy Kongres Promocji Warzyw i Owoców. Wybór Polski na lokalizację Kongresu stanowi wyróżnienie na skalę światową.
Polska gospodarzem XIII Międzynarodowego Kongresu Promocji Warzyw i Owoców!
Polska gospodarzem XIII Międzynarodowego Kongresu Promocji Warzyw i Owoców!

Celem Kongresu jest propagowanie idei „5 porcji” związanej z rolą owoców, warzyw i ich przetworów, w tym soków w żywieniu człowieka, a także właściwej polityki prozdrowotnej. Kongres jest też platformą wymiany doświadczeń dla podmiotów zajmujących się produkcją i handlem w branży owocowo-warzywnej. 

Tegoroczna edycja organizowana jest wspólnie przez Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) i AIAM5 International Alliance of Associations and Movements “5 a day”/Międzynarodowy Sojusz Organizacji i Stowarzyszeń na rzecz „5 porcji” w dniach 19-20 września 2017 r. w hotelu InterContinental w Warszawie. Do dyskusji zaproszeni zostali przedstawiciele administracji rządowej i instytucji odpowiedzialnych za politykę prozdrowotną i propagowanie właściwych postaw żywieniowych oraz eksperci merytoryczni z 30 krajów świata.

 Międzynarodowy Kongres Promocji Warzyw i Owoców corocznie jest organizowany w innym miejscu, m.in. w Europie – na Węgrzech czy Hiszpanii, a także w krajach Ameryki Łacińskiej i Południowej – w Meksyku i Kolumbii. Zmiana miejsca gwarantuje możliwość nawiązania relacji z różnymi krajami na świecie i wymiany wiedzy oraz doświadczeń w zakresie badań naukowych, wdrażania programów promocji, informacji z zakresu spożycia warzyw i owoców, jak również praktycznych rozwiązań handlowych i logistycznych. To ogromna szansa na wypracowanie międzynarodowych standardów w zakresie polityki prozdrowotnej poszczególnych państw – mówi Manuel Moñino Gómez, Przewodniczący Międzynarodowego Sojusz Organizacji i Stowarzyszeń na rzecz „5 porcji”.

Polacy, podobnie jak pozostali Europejczycy, w większości nie spożywają owoców i warzyw w wystarczających ilościach. Konsumpcja jest niższa niż rekomendowane minimum 400 g dziennie na osobę – w 2016 roku wyniosła tylko ok. 280 g. Dlatego bardzo aktywnie działamy na rzecz budowania świadomości co do korzyści płynących ze zbilansowanej diety, której podstawę stanowią warzywa i owoce. Cieszymy się, że polska aktywność została dostrzeżona na arenie międzynarodowej i zostaliśmy zaproszeni do współorganizowania trzynastej edycji Kongresu. Wierzymy, że Kongres, będący platformą wymiany wiedzy, doświadczenia i pomysłów pomiędzy specjalistami z zakresu żywienia, przetwórstwa, handlu i promocji z krajów z całego świata pozytywnie wpłynie na krajową politykę promocji owoców, warzyw i ich wartościowych przetworów – mówi Sekretarz Generalny KUPS, Barbara Groele.

Tegoroczna edycja Kongresu zakłada sześć paneli tematycznych:

  • Polityka agrarna wyzwaniem w kontekście zrównoważonej produkcji, ochrony środowiska, wyżywienia ludności oraz zapobiegania chorobom niezakaźnym ze szczególnym uwzględnieniem produkcji owoców i warzyw;
  • Polityka prozdrowotna, a spożycie owoców i warzyw oraz ich wartość odżywcza w kontekście najnowszych doniesień naukowych;
  • Choroby niezakaźne (choroby cywilizacyjne) – owoce i warzywa w prewencji chorób niezakaźnych;
  • Przykłady programów promocji konsumpcji owoców i warzyw, w tym idei 5 porcji;
  • Światowy i polski rynek owoców i warzyw;
  • Światowe trendy w konsumpcji owoców i warzyw.

W wydarzeniu udział wezmą uznane autorytety świata nauki, przedsiębiorcy, a także przedstawiciele administracji publicznej. Kongres jest niekwestionowaną okazją do zapoznania się z najnowszymi doniesieniami ze świata nauki i biznesu, stanowi też sposobność do nawiązania kontaktów przedstawicieli różnych Państw i co roku pozytywnie wpływa na wymianę handlową między uczestnikami. 

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również