Newsello.pl

Opalanie - jak bezpiecznie korzystać ze słońca?

Wystawianie się na działanie promieni słonecznych zmniejsza ryzyko pojawienia się chorób serca, jednocześnie jednak narażając nas na prawdopodobieństwo wystąpienia raka skóry. O czym zatem należy pamiętać, aby wakacyjny urlop wyszedł nam na zdrowie?
Opalanie - jak bezpiecznie korzystać ze słońca?
Opalanie - jak bezpiecznie korzystać ze słońca?

Po słonecznej stronie
Pod wpływem promieni słonecznych uszkodzeniu ulegają kolagen i głębsze warstwy skóry, co może pogłębiać zmarszczki. Warto zatem dobrze przygotować się do ekspozycja na słońce. Kupując krem na dzień opłaca się zainwestować w produkt zawierający ekstrakt z zielonej herbaty, algi czy koenzym Q10. Nie zapominajmy również o serum preciwzmarszczkowym. W walce o piękno zadbajmy też o odpowiednią dietę. Spożywając produkty bogate w antyoksydanty spowalnimy proces starzenia się.

- Antyoksydanty możemy dostarczać skórze na wiele sposobów: za pomocą diety, kosmetyków czy zabiegów pielęgnacyjnych. Do przeciwutleniaczy zaliczamy witaminy A, C i E, karetonoidy i bioflawonoidy. Składniki te znajdziemy w wielu owocach i warzywach, np. cebuli, papryce, pomidorach, jabłkach, a także egzotycznych cytrusach, owocach granatu, czerwonym winie czy oliwie z oliwek – komentuje Justyna Walerowska – Madej, dietetyk z kliniki Columna Medica. – Tak korzystna dla naszego zdrowia „dieta śródziemnomorska” powinna być stosowana przez cały rok, nie tylko w czasie urlopu.

W niełatwiej relacji ze słońcem mamy sprzymierzeńca. Melanina chroni nas przed szkodliwym działaniem UV, wchodzącym w skład promieniowania słonecznego. Pod jego wpływem ilość pigmentów zwiększa się, powodując przejściową zmianę zabarwienia skóry w postaci opalenizny. W umiarze i z ochroną kosmetyków z filtrem UV dobranym do karnacji nie będzie szkodliwa, nie należy jednak doprowadzać do chociażby niewielkiego zaczerwienienia.

[1] H. Ciborowska, A. Rudnicka, Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2014, s.140
[2] http://onkologia.org.pl/nowotwory-skory-c44/

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również