Newsello.pl

Najczęstsze błędy w diecie - sprawdź, czy je popełniasz

20% Polaków ocenia swoje zdrowie jako przeciętne, a co dziesiąty jako złe lub bardzo złe – wynika z szacunków GUS. Eksperci podkreślają – prawidłowa dieta to najprostszy sposób aby zadbać o siebie.
Dieta
Dieta

Dowiedz się, dlaczego owoce nie zawsze są Twoim sprzymierzeńcem oraz czy dobrze robisz rezygnując z glutenu.

Śniadanie jest ci (nie) potrzebne

W porannym pośpiechu łatwo zapomnieć, że szybka kawa i ekspresowe wyjście z domu to nie najlepszy początek dnia. Odkładając śniadanie na później doprowadzamy do spadku glukozy we krwi – stajemy się mniej wydajne psychicznie jak i fizycznie. - Warto wstać kilka minut wcześniej i poświęcić ten czas na przygotowanie niewielkiego, ale sycącego śniadania, składającego się z pełnoziarnistych produktów zbożowych, pełnowartościowego białka i dodatku roślinnego. Posiłki warto spożywać w odstępach nie dłuższych niż 3,5 godziny – mówi Katarzyna Uścińska, dietetyk w Klinice Demeter w Warszawie

Stawiasz tylko na fit przekąski
Zachęceni sloganem 0% tłuszczu – produkt light, Polacy dają się nabrać producentom żywności, kupując produkty wydające się dietetyczne i dużo zdrowsze od tych standardowych. Obniżona zawartość tłuszczu lub jego brak oznacza, zwiększenie ilości cukrów i substancji utrzymujących konsystencje i smak ulubionego produktu. Wypełniacze, bo o nich mowa, przyjmowane długofalowo nie przyczynią się do polepszenia stanu zdrowia czy utraty wagi. - Zamiast nich, sięgaj po naturalne przekąski jak rodzynki, jogurty naturalne, wafle ryżowe czy pestki słonecznika – podpowiada ekspert.

Jesz owoce na kolację
Wraz z nadejściem wiosny chętniej sięgamy po owoce, przekonani, że są najlepszym źródłem witamin i świetnie wpływają na organizm. To prawda, ale dużo zależy od tego kiedy i jakie owoce wybieramy. Według ekspertów, najlepiej spożywać je do godziny 15, wtedy zawarta w nich glukoza pozwala naszemu ogranizmowi lepiej i wydajniej pracować. Błędem jest jedzenie owoców na deser, szczególnie winogrona, banany, kiwi i żółtego melona, kilka minut po głównym posiłku, ponieważ podnoszą one zarówno kaloryczność, jak i IG (Indeks Glikemiczny) całego dania, co może wpływać na magazynowanie tkanki tłuszczowej w przypadku źle zbilansowanej diety. Sięgasz po owoce przed snem? To kolejny błąd! Zostaną błyskawicznie strawione przez organizm, a cukier w nich zawarty pobudzi apetyt sprawiając uczucie jeszcze większego głodu.

Liczysz kalorie
Wielu Polaków prawidłowe odżywanie utożsamia z nieustającym liczeniem i ograniczaniem kalorii. Niemal wszystkie diety opierają się na zasadzie mniej kalorii – lepszy efekt. Tymczasem, prawidłowe ocenienie swojego zapotrzebowania kalorycznego nie jest takie proste. Wystarczy dostarczyć zbyt małą ilość kalorii, a w efekcie organizm zamiast spalać, zacznie je magazynować. Doprowadzi to do zwiększenia masy ciała, osłabienia i uczucia zmęczenia. - Organizm potrzebuje trzech do pięciu posiłków, skomponowanych w trzy pełnowartościowe dania i dwie drobne przekąski. Jeśli jesteśmy zdrowi, to nie ma potrzeby zwiększać ilości białka czy obniżać węglowodanów – mówi Katarzyna Uścińska.

Wybierasz tylko dania bez glutenu
Częstym błędem jest unikanie produktów posiadających gluten. Tymczasem pieczywo pełnoziarniste, jest doskonałym źródłem błonnika, który pęczniejąc w żołądku zapewnia długotrwałe uczucie sytości. - Dodatkowo wykazuje wiele innych, udowodnionych naukowo efektów prozdrowotnych. Co więcej, takie produkty to jedno z najlepszych źródeł witamin z grupy B – mówi ekspert Kliniki Demeter.

Przez cały kwiecień Klinika Demeter proponuje atrakcyjny pakiet - pomoc dietetyka i zabieg u kosmetologa objęty jest 25% rabatem.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również