Pierwszy raz
Samo pójście na siłownię nie wróży zdobycia upragnionego celu. Co wybrać? Trening siłowy? Trening cardio? Pierwsze treningi potrafią być niewdzięczne, a brak wiedzy, które ćwiczenia wykonywać i jak robić to prawidłowo, może skutecznie zniechęcić do kolejnych wizyt w klubie. Dlatego zawsze warto poprosić o pomoc trenerów obecnych na siłowni.
- Większość klubów oferuje nowym użytkownikom bezpłatne konsultacje z trenerem - warto z tego skorzystać już pierwszego dnia na siłowni - mówi Dorota Szczepanik, trener z klubu Energym. - Trener, po wstępnej rozmowie, ocenie możliwości i celów, jakie osoba chce osiągnąć, dobierze odpowiednie ćwiczenia i pokaże jak prawidłowo je wykonywać - wyjaśnia.
Pierwszy plan treningowy będzie obejmował ćwiczenia wielostawowe i ogólnorozwojowe, które pomogą wzmocnić wszystkie mięśnie. Po około miesiącu takiego treningu, możemy pomyśleć o zmianie na ćwiczenia z podziałem na określone partie ciała.
Jeśli nigdy wcześniej nie uprawiałeś żadnego sportu pamiętaj o tym, aby przesadnie się nie forsować. Siłownia to nie wyścigi, a jedyną osobą, z którą rywalizujesz jesteś ty sam. Jeśli od początku narzucisz sobie za duże tempo, zmęczenie odbierze ci całą przyjemność z ćwiczeń i motywację do dalszej pracy. A przecież nie chcesz tego już na samym początku drogi?
Przykładowy trening na początek
Każdy trening siłowy powinien być poprzedzony krótką rozgrzewką na bieżni lub rowerku stacjonarnym. 8 - 10 minut średnio intensywnego wysiłku w zupełności wystarczy, by przygotować organizm do dalszej pracy.
Trening siłowy rozpoczynamy od dużych grup mięśniowych (np. klatka piersiowa i plecy) potem mniejsze (np. biceps i triceps). Pamiętaj, że podczas treningu pleców, pracuje również biceps, natomiast podczas treningu klatki piersiowej - triceps.
Klatka
pompki [4 serie po 15 powtórzeń]
Barki
-wyrzut piłki lekarskiej w siadzie prostym
Plecy:
-podciąganie na drążku przy pomocy partnera, gum lub na maszynie
Nogi
- przysiady [4 serie, 15 powtórzeń]
Brzuch
- scyzoryki [3 serie po 15-20 powtórzeń)
Trening siłowy warto zakończyć ćwiczeniami aerobowymi np. na orbitreku lub rowerku stacjonarnym.