Newsello.pl

Jak przechowywać pożywienie, aby minimalizować straty witaminy C?

Witamina C jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, ale nie jest przez niego wytwarzana. Dlatego musi być codziennie dostarczana wraz z pożywieniem.
Jak przechowywać pożywienie, aby minimalizować straty witaminy C?
Jak przechowywać pożywienie, aby minimalizować straty witaminy C?

Witamina C znajduje się w produktach pochodzenia roślinnego, przede wszystkim w owocach i warzywach. Najwięcej witaminy C dostarczają owoce jagodowe jak czarna porzeczka, truskawki i cytrusy np. pomarańcze i grejpfruty, a także soki i nektary z nich otrzymane. Wśród warzyw cennym źródłem jest natka pietruszki, czerwona papryka, warzywa kapustne, w tym kapusta w postaci świeżej oraz kiszonej.

Witaminę C niszczy m.in. światło słoneczne, napowietrzenie (spienienie), a nawet bezpośredni kontakt z powietrzem oraz wysoka temperatura podczas długotrwałego ogrzewania. Dlatego wszystkie świeże warzywa i owoce powinniśmy przechowywać w miejscu chłodnym, z ograniczonym dostępem światła, np. w lodówce, najlepiej w specjalnie do tego przeznaczonych komorach na warzywa i owoce, najlepiej tylko przez kilka dni.

Przy dzisiejszym szybkim tempie życia warto pamiętać, że znakomitym i naturalnym źródłem witaminy C są nie tylko owoce i warzywa, ale również wysokiej jakości przetwory z nich otrzymane, jak np. soki owocowe. Dzięki opakowaniom aseptycznym takim jak np. kartony, sok zyskuje bezpieczeństwo spożycia w okresie od 6 do 12 miesięcy, a zawartość witamin i antyoksydantów jest chroniona przed światłem i dzięki temu pozostaje na wysokim poziomie. Rozwiązania nowoczesnej technologii utrwalania soków, które polegają na błyskawicznym ogrzewaniu (pasteryzacji) i szybkim schłodzeniu pozwalają na zminimalizowanie utraty nieodpornych na wysokie temperatury związków bioaktywnych, w tym witaminy C. Istotne jest również to, że w sokach owocowych nie ma prawa być sztucznych dodatków takich jak słodziki, barwniki czy cukier. Pamiętajmy, że soki nie mogą zawierać konserwantów, dlatego też należy je spożyć maksymalnie dwa dni po otwarciu kartonu i przechowywać w lodówce. Sok (1 szklanka = 200 ml) może stanowić również porcję owoców i warzyw.


KOMENTARZ: DR JAROSŁAW MARKOWSKI, INSTYTUT OGRODNICTWA.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również