Newsello.pl

Jak mądrze chronić wzrok przed słońcem?

Z niecierpliwością wyczekujemy wiosny i lata, a przede wszystkim związanych z nimi wyższych temperatur oraz większej dawki promieni słonecznych, które pobudzają do życia i dodają energii.
Jak mądrze chronić wzrok przed słońcem?
Jak mądrze chronić wzrok przed słońcem?

Trzeba pamiętać, że poza licznymi zaletami, promieniowanie niesie także spore zagrożenia, przede wszystkim dla naszych oczu. Jak mądrze chronić wzrok przed słońcem, a jednocześnie zachować komfort widzenia?

Tutaj z pomocą przychodzą nam oczywiście okulary przeciwsłoneczne, które niestety częściej traktowane są jako modny dodatek do ubioru, niż ważny element ochrony wzroku. Nierzadko zdarza się, że gdy słońce zaczyna razić, bez zastanowienia kupujemy okulary przeciwsłoneczne na mijanych po drodze straganach i stoiskach. Tymczasem głównym zadaniem okularów przeciwsłonecznych jest ochrona - nie tyle przed oślepiającym światłem, ile - przede wszystkim przed promieniami UVA i UVB. Osoby, które nie chronią wzroku używając dobrych okularów przeciwsłonecznych narażają swoje oczy na szkodliwe działanie tych promieni.

Dlaczego powinniśmy nosić okulary przeciwsłoneczne?
Przedostające się do oka promienie UVA i UVB mogą stać się źródłem wielu chorób, takich jak zaćma, skrzydlik czy nawet czerniak. Mogą też prowadzić do degeneracji plamki żółtej (centralnej części siatkówki odpowiedzialnej za ostrość widzenia i rozpoznawanie szczegółów) oraz dość częstego latem zapalenia spojówek, zaczerwienienia, łzawienia czy pieczenia oczu. Latem bez okularów przeciwsłonecznych w zasadzie nie powinniśmy wychodzić z domu.

Jakie powinny być dobre okulary przeciwsłoneczne?
Chociaż sklepy odzieżowe i uliczne stojaki kuszą różnorodnością kolorów i kształtów oprawek oraz cenami niższymi niż te w salonie optycznym, zwykle nie zapewniają właściwej ochrony przed promieniowaniem UV. Co gorsza, źrenica schowana za ciemną soczewką okularową rozszerza się i wpuszcza więcej światła a tym samym szkodliwych promieni UV do wnętrza oka, przez co okulary zamiast pomagać, mogą nam zaszkodzić. Dlatego decydując się na zakup okularów przeciwsłonecznych warto wybrać się do optyka, który odpowiednio nam doradzi i dobierze rozwiązanie dostosowane do naszych potrzeb i naszej wady wzroku (nie każdy wie, że można mieć korekcyjne okulary przeciwsłoneczne).

Samo zabarwienie soczewek okularowych nie wystarczy - stopień ochrony przed UV zależy od materiału z jakiego wykonane są soczewki oraz rodzaju zastosowanych uszlachetnień. Soczewki okularowe wykonane z materiału o indeksie wyższym bądź równym 1.53 gwarantują nam pełną ochronę przed promieniowaniem UV. Natomiast jeżeli wybieramy soczewki z materiału o indeksie 1.50, warto poprosić wówczas o dodatkowy filtr UV 400, który zapewni nam 100% ochronę przed szkodliwym promieniowaniem.

Dla dobra oczu ważny jest także odpowiedni kształt okularów. Chcąc zapewnić oczom najlepszą ochronę, należy wybierać duże oprawy okularowe o większej krzywiźnie, które zapobiegają wpadaniu promieni słonecznych od góry lub z boku okularów. Poza okularami przeciwsłonecznymi warto jest także chronić oczy przed oślepiającym światłem nosząc np. kapelusz lub czapkę z daszkiem.

Fotochromy – okulary na co dzień
Osobom szukającym uniwersalnych rozwiązań z pewnością przypadną do gustu okulary z soczewkami fotochromowymi. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że automatycznie zmieniają swoje zabarwienie w zależności od natężenia światła (reagują na promienie UV). Na zewnątrz przyciemniają się nawet do 89%, czyli osiągają poziom zabarwienia wysokiej klasy okularów przeciwsłonecznych, a w pomieszczeniach pozostają bezbarwne. Poza podstawową zaletą, czyli maksymalną ochroną przed promieniowaniem UV (nawet w soczewkach o indeksie 1.50), są wygodniejsze w użytkowaniu, można je bowiem nosić cały dzień, bez konieczności sięgania po okulary przeciwsłoneczne, gdy zmienia się pogoda lub miejsce, w którym przebywamy.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również