Newsello.pl

Jak dbać o zęby? Zmiana szczoteczki i inne przydatne informacje!

Teoretycznie, o tym jak należy dbać o zęby, uczymy się bardzo wcześnie – czy to od naszych rodziców, czy to od zatroskanych nauczycieli. Podstawowa wiedza zatarta przez czas może jednak okazać się niewystarczająca!
Jak dbać o zęby? Zmiana szczoteczki i inne przydatne informacje! [fot. Pexels]
Jak dbać o zęby? Zmiana szczoteczki i inne przydatne informacje! [fot. Pexels]

Teoretycznie, o tym jak należy dbać o zęby, uczymy się bardzo wcześnie – czy to od naszych rodziców, czy to od zatroskanych nauczycieli w szkole. Podstawowa wiedza zatarta przez czas może jednak okazać się niewystarczająca!

Wszyscy lubimy się uśmiechać i raczej nikt nie chce, by jego świetna zabawa ze znajomymi czy rodziną, została zakłócona przez różnej natury problemy z zębami. Jak wiadomo, zdrowie najbardziej docenia się wtedy, gdy się je traci. Pielęgnacja zębów wydaje się oczywista – szczotkuj dwa razy dziennie i staraj się nie przesadzać ze słodkościami. Okazuje się jednak, że sprawa wcale nie jest taka prosta!

Niestety – nadal wiele osób zaczyna bardziej interesować się pielęgnacją zębów dopiero wtedy, gdy stanie się coś złego. Bolący ząb, próchnica, ubytki... tego wszystkie można uniknąć, jeśli tylko wystarczająco wcześnie podejmiemy odpowiednie kroki!

Dobra pasta do zębów

Codziennie jesteśmy zalewani masą reklam opowiadających o zbawiennym wpływie konkretnych past do zębów i informujących nas o przełomowych nowych rozwiązaniach w nich stosowanych. Jednak nadal, najważniejszym składnikiem pasy jest fluor, który wzmacnia i odnawia nasze szkliwo, przy okazji zapobiegając też próchnicy.

Fluor sam w sobie może być szkodliwy, jednak dawki w jakich jest stosowany w pastach są niegroźne. Nie zmienia to jednak faktu, że w określonych przypadkach powinno się wybrać pastę bez fluoru lub z niższym jego stężeniem (np. przy wyborze pasty dla dziecka). Nieoceniona przy wyborze odpowiedniej pasty jest też rada dentysty, który po wizycie najlepiej będzie wiedział, czego nam potrzeba.

Warto też pamiętać, by nie mieć kompleksów spowodowanych kolorem naszych zębów, bowiem całkowicie białe zęby wcale nie są tak powszechne jak mogło by się wydawać. W rzeczywistości, nasze zęby mogą przybrać odcienie takie jak szaroniebieski czy żółtawy i nie ma w tym nic złego.

Wymiana szczoteczki i szczotkowanie

Są różne szkoły częstotliwości mycia zębów. Najpowszechniejszy pogląd głosi, że należy myć zęby dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Często też, mówi się o myciu zębów po każdym posiłku. Obydwa te rozwiązania mają jednak pewne wady.

System dwa razy dziennie to swego rodzaju „plan minimum” który powinniśmy wypełniać zawsze. Mycie zębów po każdym posiłku w wielu przypadkach jest po prostu niemożliwe ze względu na czas i miejsce. Zapewnia on jednak najlepszą ochronę, więc warto rozszerzyć system „2 razy dziennie” chociaż o jeszcze jedno mycie zębów po obiedzie. Nadal jednak należy pamiętać, by nie myć zębów zaraz po posiłku – kwas obecny wtedy w naszej jamie ustnej zostanie wtarty w osłabione szkliwo, co może powodować poważne konsekwencje. Dobrze jest odczekać po jedzeniu ok. pół godziny i dopiero wtedy porządnie szczotkować zęby przez dwie-trzy minuty.

Do szczotkowania potrzebna jest jednak szczoteczka, której kwestie często się lekceważy. Przy wyborze, powinniśmy zwracać uwagę na twardość włókien, by nie zaszkodzić szkliwu i dziąsłom (ponownie, warto sie skonsultować z dentystą). Trzeba też pilować, by szczoteczka była regularnie wymiana, najpóźniej co 3 miesiące, oraz po każdej przebytej przez nas chorobie. Dodatkowo, należy też pamiętać o odpowiednim przechowywaniu szczoteczki – w żadnym wypadku nie możemy dopuścić by nie nasza szczoteczka niewyschła lub stykała się ze szczoteczkami innych domowników! Gdzie wilgoć, tak bakterie, a gdzie bakterie – tam potencjalne problemy.

Regularna pielęgnacja i zdrowy rozsądek

Czasami jednak mimo zachowania ostrożności, z naszymi zębami może być coś nie tak. Uzębienie to coś, co pracuje każdego dnia, przez co codziennie są narażone na uszkodzenia mechaniczne, których możemy z początku nie odczuwać, a które każdego dnia też będą się powiększać.

Rozwiązaniem są regularne wizyty u dentysty – wiele osób boi się dentystów oraz rachunków, jednak tylko w ten sposób będziemy mieć pewność, że z naszymi zębami wszystko w porządku. Standardowo, wizyty powinny odbywać się co pół roku, lub co 9 miesięcy. Są jednak szczególne przypadki, gdzie odwiedzać dentystę trzeba częściej, głównie w przypadku większych problemów i długotrwałego leczenia – wszystko zależy od konkretnego przypadku.

Na co dzień, powinniśmy pamiętać też o odpowiedniej diecie, w której nie zabraknie wapnia, witamin i innych potrzebnych nam składników odżywczych, i w której wszelkiego rodzaju produkty powodujące próchnice i nadwrażliwość są ograniczone.

Dodatkowo, mimo iż wydaje się to oczywiste to należy pamiętać też o korzystaniu z zębów, zgodnie z ich przeznaczeniem – otwieranie nimi różnego rodzaju opakowań czy butelek wydaje się być oczywistym błędem, jednak zapewne każdy z nas zna kogoś, kto nie zastanawia się dwa razy, gdy brakuje mu pod ręką odpowiedniego narzędzia, a kto nie jest świadom, jak wielkich problemów może sobie narobić.

Źródła: medonet.pl, portal.abczdrowie.pl, onet.pl, fot. Pexels

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również