Newsello.pl

Jak dbać o oczy by zachowały młodość?

Dążenie do utrzymania dobrej kondycji i młodego wyglądu to dziś powszechne zjawisko. Dbamy o naszą sylwetkę, skórę, włosy, promienny uśmiech.
Jak dbać o oczy by zachowały młodość?
Jak dbać o oczy by zachowały młodość?

Często zapominamy jednak o najważniejszym zmyśle – wzroku. Reagujemy dopiero, gdy jest już bardzo źle. Jak dbać o oczy, by i one zachowały młodość?

Wzrok to najważniejszy ze zmysłów człowieka. Trudno wyobrazić sobie, że moglibyśmy go stracić. Zakładamy, że nasze oczy będą nam dobrze służyły do końca życia. Niestety, w dobie coraz częstszych zachorowań na cukrzycę, pracy przy komputerze, przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach ze sztucznym światłem, a także stykania się z wieloma innymi czynnikami, które źle wpływają na oczy, coraz więcej osób ma problemy ze wzrokiem, a wielu grozi nawet jego utrata. W 2020 roku, czyli już za niecałe 4 lata, ślepota ma dotknąć aż 75 milionów osób na całym świecie. W krajach rozwiniętych główną przyczyną ślepoty jest zwyrodnienie plamki żółtej, inaczej – starcza degeneracja plamki (AMD). Jak się okazuje, chorobie tej można zapobiec już przy jej wczesnych objawach.

„Odmładzanie siatkówki” – laser 2RT

Terapia przy użyciu jednego z najnowocześniejszych sprzętów w Europie, lasera 2RT, jest nieinwazyjnym ratunkiem dla wzroku, który można stosować już na wczesnym etapie choroby. Jest to bardzo ważne, gdyż do tej pory terapię można było rozpocząć jedynie w późnym stadium, czyli jedynie w 10-15% przypadków zachorowań. Procedura polega na stymulacji naturalnego, biologicznego procesu regeneracji oka. Na siatkówkę oddziałuje precyzyjnie kontrolowany, nanosekundowy impuls laserowy. Zabieg służy leczeniu: starczej degeneracji plamki (AMD) oraz retinopatii cukrzycowej (DR). Przy tej drugiej, terapia laserem 2RT wykazuje aż 500 razy większą skuteczność, niż dotychczasowe metody leczenia!

Sam zabieg trwa zazwyczaj do 10 minut. Jest całkowicie bezbolesny dla pacjenta. Przed zabiegiem podawane są krople znieczulające, aby na oko mogła zostać założona soczewka, przez którą okulista wykonuje zabieg. W trakcie działania lasera pacjent widzi jedynie błyski światła i słyszy krótkie kliknięcia. Zabieg wywołuje pożądany efekt terapeutyczny stymulacji siatkówki, z drugiej zaś strony nie powoduje jej uszkodzenia, jak tradycyjny laser koagulujący. To innowacyjna metoda pobudzania siatkówki do samoregeneracji. Po zabiegu pacjent powinien pozostać pod kontrolą okulisty. Skuteczność terapii oceniana jest po 3 i 6 miesiącach po przeprowadzonym zabiegu – mówi okulista dr Tomasz Grędysa, ekspert Europejskiego Centrum Zdrowego Oka.

Jaskra – jak leczyć tę groźną chorobę?

Kolejną chorobą, która atakuje niespodziewanie, a jej objawy są zazwyczaj niezauważalne, jest jaskra. Ataki jaskry są bardzo nieprzyjemne i wiążą się z bólem oka, nudnościami, dużym bólem głowy i brzucha, a nawet zaburzeniami pracy serca. Choroba ta bardzo ściśle powiązana jest z ogólnym stanem zdrowia człowieka. Jaskra uszkadza nerw wzrokowy, jednak jej przyczyny nie są znane.

Najważniejsze jest przeprowadzanie profilaktycznych badań. Na szczęście istnieją metody, które pomagają w leczeniu jaskry. W przypadku tej choroby pomocna będzie ponownie laseroterapia. Mikropulsowa terapia laserowa jest mało inwazyjnym zabiegiem i pozwala sięgnąć do centralnych części siatkówki. Nie wywołuje ona koagulacyjnego uszkodzenia siatkówki i powstawania blizn, jak ma to miejsce w tradycyjnej laseroterapii.

W przypadku problemów ze zdiagnozowaniem wielu chorób oka pomoże specjalistyczne badanie elektrofizjolografem.

Elektrofizjolograf jest bardzo pomocny m.in. w diagnozowaniu niedowidzenia czy we wczesnym wykryciu różnych chorób, w tym  diagnostyce stanu siatkówki w cukrzycy oraz zmian w plamce siatkówki. Badanie to wykonujemy w Europejskim Centrum Zdrowego Oka, wciąż jednak metoda ta jest rzadko dostępna dla pacjentów, a pamiętać należy, że im wcześniej zdiagnozujemy zaburzenia wzroku, tym większą szansę mamy na skuteczne leczenie – dodaje dr Tomasz Grędysa z Europejskiego Centrum Zdrowego Oka w Warszawie.

Wzrok, podobnie jak cały ludzki organizm, ulega starzeniu. Niezwykle ważne jest, aby przed groźnymi chorobami jak jaskra, starcza degeneracja plamki czy retinopatia cukrzycowa bronić się poprzez wczesną diagnostykę m.in badanie elektrofizjologiczne. Dzięki temu specjaliści zastosować będą mogli najnowsze i najmniej inwazyjne sposoby leczenia. Laser 2RT, mikropulsowa terapia laserowa, które są obecnie najskuteczniejszymi metodami terapii. Pamiętajmy zatem o regularnych badaniach wzroku, by służył nam jak najdłużej.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również