Newsello.pl

Jak dbać o higienę jamy ustnej z aparatem ortodontycznym?

Mycie zębów to podstawowa czynność, którą musi wykonywać każdy. W pewnych sytuacjach jednak, trzeba podjąć pewne dodatkowe kroki, aby nasz uśmiech dalej olśniewał, a nasze zdrowie pozostało bez szwanku.
Jak dbać o higienę jamy ustnej z aparatem ortodontycznym? [fot. Adobe Stock]
Jak dbać o higienę jamy ustnej z aparatem ortodontycznym? [fot. Adobe Stock]

Coraz więcej osób jest świadomych, że równy zgryz to nie tylko kwestia estetyczna, ale przede wszystkim zdrowotna. Dlatego aparaty ortodontyczne są noszone coraz częściej, również przez dzieci. Jednak założenie aparatu to tylko pierwszy krok do pięknego uśmiechu. Szczególnie ważna staje się w tym momencie właściwa higiena jamy ustnej. Ekspert radzi, jak dbać o zęby z aparatem ortodontycznym, aby móc cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.

Dlaczego zęby z aparatem ortodontycznym są bardziej podatne na powstawanie nowych ubytków?

Bardzo ważną kwestią w czasie noszenia aparatu ortodontycznego jest szczególna dbałość o higienę jamy ustnej i niedopuszczenie do powstawania płytki nazębnej. To właśnie w niej gromadzą się bakterie z gatunku Streptococcus mutans. Powodują one powstawanie kwaśnego pH w jamie ustnej, co osłabia szkliwo. W efekcie zęby stają się bardziej podatne na powstawanie nowych ubytków. Szkodliwej działalności tych bakterii sprzyja zbyt długi czas zalegania pokarmu w jamie ustnej. Tymczasem stałe aparaty utrudniają usuwanie jego resztek oraz przepływ śliny w naturalny sposób oczyszczającej zęby, co z kolei ułatwia działanie Streptococcus mutans. – podkreśla Anita Walczak, ekspert marki Dentisal, dyplomowana higienistka stomatologiczna z bogatym doświadczeniem w pracy z małymi pacjentami, Prezydent Polskiej Akademii Profilaktyki Stomatologicznej.

Jak często i prawidłowo myć zęby z aparatem ortodontycznym?

Z uwagi na utrudniony dostęp do powierzchni zębów, na które założono aparat należy myć je częściej, z odpowiednią techniką. Nauczyć się jej trzeba pod okiem eksperta – ortodonty lub higienistki stomatologicznej.

Anita Walczak radzi, jak robić to prawidłowo: Należy najpierw wyjąć wszystkie ruchome części aparatu. Następnie szczoteczkę ustawiamy na powierzchni zęba z aparatem wykonując ruchy okrężne. Zwracamy szczególną uwagę na okolicę nad zamkiem ortodontycznym. Na każdy ząb poświęcamy ok. 10 sekund. Powinna to być specjalna szczoteczka ortodontyczna o małej główce i miękkim włosiu. Miejsca przy aparacie należy czyścić szczególnie delikatnie, aby go nie uszkodzić. Ważne, aby w przypadku młodszych pacjentów zęby myli im rodzice. Z kolei starsze dzieci powinny robić to pod ich nadzorem.

Ekspert podkreśla też – W przypadku noszenia aparatu ortodontycznego zalecane jest częstsze mycie zębów. Zęby z aparatem szczotkuje się kilka razy dziennie: rano przed śniadaniem, następnie po śniadaniu i po obiedzie, aby pozbyć się resztek posiłku oraz wieczorem przed snem. Wieczorny rytuał jest szczególnie ważny, ponieważ w nocy organizm produkuje mniej oczyszczającej zęby śliny, której przepływ jak wspominałam, utrudnia dodatkowo aparat.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

42% pytanych mam nie stosuje żadnych dodatkowych praktyk związanych z higieną jamy ustnej w czasie, gdy ich pociecha nosi aparat ortodontyczny [1]. Tymczasem używanie specjalnych przyborów, które pomagają czyścić trudno dostępne miejsca i szczeliny międzyzębowe oraz wprowadzenie dodatkowych rozwiązań wspierających to konieczność w dbaniu o zęby w tym okresie.

Warto sięgnąć po innowacyjny preparat zawierający dobroczynny szczep Streptococcus salivarius M18, którego skuteczność wykazały badania naukowe [2]. Szczep ten wspiera produkcję korzystnych dla organizmu lantybiotyków – substancji, które działają przeciwko wspomnianym bakteriom Streptococcus mutans. Produkuje on także enzymy, które zapewniają odpowiednie pH w jamie ustnej i redukują akumulację płytki nazębnej. Jedno z badań wykazało, że u dzieci, które przez 3 miesiące przyjmowały preparat zawierający szczep Streptococcus salivarius M18 płytka nazębna została zredukowana o 50%, a szansa na uniknięcie nowych ubytków zwiększyła się ponad 3-krotnie [3]. Będzie to więc wartościowe wsparcie w codziennym dbaniu o zęby z aparatem ortodontycznym. – poleca higienistka.

Szczep Streptococcus salivarius M18 jako jedyny na rynku zawiera Dentisal. To preparat przeznaczony dla wszystkich dzieci powyżej 3. roku życia i dorosłych. W szczególności polecany jest właśnie osobom noszącym aparaty ortodontyczne i z predyspozycjami do odkładania się płytki nazębnej, a także dzieciom w trakcie wymiany zębów mlecznych i osobom po zabiegach stomatologicznych (np. profesjonalnego czyszczenia zębów czy wypełniania ubytków).

Dentisal ma postać pastylek do ssania o truskawkowym smaku. Wystarczy, że dziecko będzie ssać jedną po każdym wieczornym myciu zębów. Ważne jednak, aby potem już nic nie jadło ani nie piło – by szczep mógł skutecznie skolonizować jamę ustną. W ten sposób stosowanie preparatu Dentisal pomoże utrzymać właściwą higienę jamy ustnej, w momencie, gdy jest ona znacznie utrudniona. Dzięki temu, po zdjęciu aparatu dziecko będzie mogło cieszyć się pięknym, a przede wszystkim zdrowym uśmiechem.

Dentisal zawiera szczep Streptococcus salivarius M18 oraz witaminę D, która dodatkowo pomaga w utrzymaniu zdrowych zębów. Należy też pamiętać, że suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Należy pamiętać, że zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia mają istotne znaczenie.

Odnośniki

  • [1] Badanie wiedzy mam na temat higieny jamy ustnej u dzieci, przeprowadzone przez IQS Sp. z o. o. Dla marki Dentisal, metoda ilościowa CAWI, próba N = 200.
  • [2] Di Pierro F. i wsp. Clinical, Cosmetic and Investigational Dentistry 2015; 7: 107-113.; Burton J. i esp. PLOS ONE June 2013. Volume 8, Issue 6.; Scariya L. i wsp. Int J Pharm Bio Sci 2015 Jan; 6(1): (P) 242-250.; Burton J. i wsp. Journal of Medical Microbiology (2013); 62: 875-884.
  • [3] Di Pierro F. i wsp., Cariogram outcome after 90 days of oral treatment with Streptococcus salivarius M18 in children at high risk for dental caries: results of a randomized, controlled study [w:] Clinical, Cosmetic and Investigational Dentistry; Volume 7, 2015 (P) 107-113.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również