Dlaczego jednak tak się nie dzieje? Dlaczego po zakończeniu tak rygorystycznych diet waga wskazuje kilka kilogramów mniej, by już za chwile wzrastać w nieubłaganie szybkim tempie? Największym błędem jest już sam fakt, że ktoś sięga w ogóle po tego rodzaju jadłospisy. W desperacji nie bierzemy pod uwagę aspektu naszego zdrowia, liczą się dla nas możliwe rezultaty – a te są niestety jedynie chwytem marketingowym. Jedyne, co można osiągnąć po drakońskiej diecie odchudzającej to utrata zdrowia i natychmiastowy efekt jo jo.
Są jednak i tacy, którzy do diety przygotowują się bardzo solidnie a nawet korzystają z usług profesjonalnych dietetyków. Okazuje się jednak, że nawet wtedy nie zawsze udaje się osiągać zamierzony efekt. Sami popełniamy wiele błędów, które to właśnie powodują, że waga stoi w miejscu. Może zdarzyć się też tak, że kilogramy spadają w zbyt szybkim tempie. Musimy zdać sobie sprawę, że odchudzanie ma być zdrowe, ma przynieść korzyści i poprawić komfort życia. Jeśli zależy nam jedynie na efekcie wizualnym to lepiej przemyśleć kwestie zmiany nawyków żywieniowych raz jeszcze.
Ale do rzeczy. Poniżej przedstawiamy szereg najczęściej popełnianych błędów, przez które nie udaje się osiągnąć celu. Pamiętajmy, że pozbywanie się zbędnej tkanki tłuszczowej to proces żmudny i nie zawsze przyjemny. Należy być odpowiednio zmotywowanym a przede wszystkim cierpliwym.
Nieodpowiednio dobrana dieta
Diety nigdy nie powinniśmy wybierać, kierując się popularnością danych jadłospisów ani opiniami. Fakt, że ktoś schudł dzięki danej diecie sporo wcale nie oznacza, że podziała ona odpowiednio na nas. Co ważne, każda dieta, by była skuteczna, musi być dopasowana indywidualnie, względem naszego zapotrzebowania na wartości odżywcze i preferencji żywieniowych. Tylko wykwalifikowany dietetyk jest w stanie rzeczywiście nam pomóc.
Zamiast optymalnej diety stosujemy głodówkę
Głodówki powinny być w ogóle zakazane. Niedostarczenie energii w postaci pożywienia może być tragiczne w skutkach. Szybko pojawią się pierwsze zaburzenia trawienne i choroby układu pokarmowego. Sami, staniemy się apatyczni, mniej wydajni.
Nie jemy regularnie
Uznajemy, że im mniej posiłków zjemy każdego dnia, tym więcej schudniemy. To podstawowy błąd. Okazuje się, że nawet dieta odchudzająca zakłada 5 posiłków spożytych każdego dnia, przy czym najważniejsze jest śniadanie, które daje nam energię na cały dzień.
Podjadamy lub jemy późnym wieczorem
Nieprawdą jest, że ostatni posiłek powinniśmy spożywać o 18.00. Coraz częściej dietetycy skłaniają się ku opinii, że nie powinniśmy spożywać później aniżeli na 2 godziny przed pójściem spać. Wiele więc zależy od trybu codziennego życia każdego z nas.
Podjadanie jest natomiast naszą zmorą. Jeśli tylko regularnie spożywalibyśmy 5 wyznaczonych posiłków, problem na pewno by zniknął. Głód nie pozwala nam jednak o sobie zapomnieć i udajemy, że kawałek drożdżówki czy jedna kanapka nam nie zaszkodzi.
Nie ćwiczymy lub ćwiczymy zbyt dużo
To prawda, że aktywność fizyczna jest tak samo ważna jak sama dieta. Tylko połączenie obu czynników może przynieść pożądane efekty. Jeśli jednak myślimy, że sama zmiana odżywiania czy odmawianie sobie pożywienia wystarczy, jesteśmy w wielkim błędzie. Sport pomaga spalać tkankę tłuszczową i pobudza procesy trawienne. Nie można jednak przesadzać – zapewne codzienne wizyty na siłowni są dużą przesadą. Wystarczy trening 3 razy w tygodniu, by szybko zauważyć pożądany efekt. Istotnym jest jednak fakt, iż trening musi być optymalny – same ćwiczenia cardio nie wystarczą, koniecznym staje się również budowanie mięśni, a więc trening siłowy.
Artykuł napisany w oparciu o materiały zawarte na stronie EatFit24.pl
Gumy do ćwiczeń – dlaczego warto je stosować?
Gumy do ćwiczeń siłowych i fitnessu to praktyczny sprzęt sportowy, który sprawdza się zarówno na siłowni, jak i w domu. Jakie taśmy treningowe wyróżniamy i jak je stosować?