Newsello.pl

Gdy klimatyzacja daje ci w kość

Wydaje się, że w lecie trudno o infekcje w obrębie górnych dróg oddechowych. Nic bardziej mylnego - wahania temperatury przy nieprawidłowo użytkowanej klimatyzacji, mogą przyczynić się do wystąpienia nagłego zachorowania. Dlaczego tak się dzieje?
Gdy klimatyzacja daje ci w kość
Gdy klimatyzacja daje ci w kość / pixabay.com

Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak, w środku lata, w pełni cieszyć się z dobrodziejstw klimatyzacji.

Nieprawidłowe użytkowanie klimatyzacji

Zbyt intensywnie działająca klimatyzacja wysusza powietrze, a tym samym śluzówkę nosa, zatok i spojówek. Skutkuje to osłabieniem bariery ochronnej nosa i gardła, która zapobiega przedostawaniu się wirusów i bakterii. Negatywny wpływ na organizm wywiera także zbyt duża amplituda temperatur. Aby klimatyzacja nie wyrządzała więcej szkody, niż pożytku, różnica pomiędzy temperaturą, która panuje na zewnątrz oraz tą wewnątrz klimatyzowanego pomieszczenia, nie powinna przekraczać 7 stopni Celsjusza (najlepiej żeby była jak najmniejsza). Zbyt wysoka rozpiętość temperatur skutkuje doznaniem przez organizm szoku termicznego, który prowadzi do czasowego osłabienia odporności, zwłaszcza u alergików. Warto zdawać sobie sprawę, że podatność na infekcje zwiększa się u kobiet w środkowej fazie cyklu miesięcznego oraz u osób, które są przemęczone, żyją w stresie lub są alergikami. Infekcjom może sprzyjać także nieczyszczona i niedezynfekowana klimatyzacja, to siedlisko grzybów oraz drobnoustrojów chorobotwórczych, które potem wdychamy. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o regularnym odgrzybianiu oraz konserwacji klimatyzatorów.

Jak zapobiegać infekcjom?
Nie ma wątpliwości, że źle używana klimatyzacja sprzyja infekcjom górnych dróg oddechowych, w tym zakażeniom gardła, nosa i uszu. Aby do nich nie dopuścić, unikaj przebywania w pomieszczeniach, które są wychłodzone klimatyzatorami. Pamiętaj jednak, że klimatyzacja samochodowa może działać równie podstępnie jak ta, która jest stosowana w pomieszczeniach. Jeżeli chcesz uniknąć negatywnych skutków jej działania, staraj się nie wsiadać do samochodu silnie nagrzanego przez słońce. Przedtem, dobrze jest przewietrzyć pojazd, następnie dopiero po zamknięciu okien i drzwi uruchomić klimatyzację. Nie kieruj jednak strumienia chłodnego powietrza bezpośrednio na twarz oraz szyję. Aby nie narazić organizmu na szok termiczny przy wysiadaniu z pojazdu, pod koniec jazdy samochodem zmniejsz intensywność chłodzenia. Stosowanie klimatyzacji według zaleceń producenta (przy uwzględnieniu właściwej eksploatacji oraz konserwacji sprzętu) gwarantuje bezpieczeństwo podczas użytkowania. Nie bez znaczenia jest także odpowiednie umiejscowienie klimatyzatora w pomieszczeniu. Ważne, by nie ustawiać jego nawiewu bezpośrednio na osoby, które przebywają w jej obrębie.

Problemy z zatokami – diagnoza
Zapalenie zatok przynosowych diagnozuje się, kiedy pojawiają się silne bóle głowy, które nasilają przy pochylaniu, katar i niedrożność nosa. Ból zatok może być zróżnicowany i może świadczyć o niedrożności ich ujść oraz obecności powikłań. Zapaleniu zatok sitowych towarzyszy ból, usytuowany przy wewnętrznym kąciku oka, który nasila się podczas kaszlu. Zapalenie zatok szczękowych charakteryzuje ból w obrębie kości policzka - może być jedno lub dwustronny - a także głowy w okolicach skroni. Przy zapaleniu zatok czołowych chory odczuwa ból czoła, który intensyfikuje się przy pochylaniu. Zapalenie zatoki klinowej objawia się bólem zlokalizowanym w potylicy, okolicy czołowej, skroniowej i oczodołowej, który może promieniować aż do szczytu czaszki.

Zapalenie zatok – jak leczyć?
Kiedy zapalenie zatok wraz z towarzyszącym mu bólem głowy trwa nie więcej niż 10 dni, lekarze zalecają podawanie preparatów, które zawierają ibupfrofen. Działa on przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz przeciwgorączkowo. Przy leczeniu zatok wskazane jest pozostanie w domu, zadbanie o dobre nawilżenie powietrza, częste picie oraz wykonywanie inhalacji parowych, przy użyciu odpowiednich ziół, np. naparu rumianku. Choremu na katar ulży stosowanie obkurczająych kropli do nosa, które zmniejszają odpływ wydzieliny z zatok. Aby poradzić sobie z suchością nosa, można wykonywać jego płukanie roztworem chlorku sodu.

Dla zwolenników naturalnych metod leczenia, poleca się olejki eteryczne, np. eukaliptusowy, tymiankowy lub sosnowy, którymi smaruje się klatkę piersiową. Olejki wdychane są przez nos i wykazują dobroczynne działanie na błonę śluzową. U niemowląt i dzieci, które cierpią na katar, dobrze jest stosować maść majerankową.

Jeżeli objawy zapalenia zatok nie mijają, konieczna jest wizyta u laryngologa. Przy powracających stanach zapalnych lekarze pobierają z nosa wymaz, w celu sprawdzenia, jakie czynniki są przyczyną choroby oraz dobrania skutecznej terapii lekowej. Pamiętaj, że nieodpowiednie leczenie zatok może być przyczyną pojawienia się poważnych powikłań.

Borykasz się z zatkanymi zatokami? Więcej porad na temat wspomagania prawidłowej kondycji górnych dróg oddechowych przy pomocy specjalistycznych preparatów znajdziesz na: http://www.nordfarm.pl/preparaty-na-zatoki/

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również