Newsello.pl

Depresja coraz powszechniejsza w Polsce i na świecie

Raporty Światowej Organizacji Zdrowia nie pozostawiają złudzeń – depresja już wkrótce może się stać najczęściej występującą chorobą na świecie. Poznaj konkretne dane i dowiedz się, jakie są jej objawy.
Depresja coraz powszechniejsza w Polsce i na świecie [fot. ip]
Depresja coraz powszechniejsza w Polsce i na świecie [fot. ip]

Wypowiedź: dr. Sławomir Murawiec, Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Depresja w Polsce i na świecie

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), depresja jest w czołówce najczęściej występujących chorób na świecie. Według prognoz do 2020 roku będzie na drugim miejscu wśród najczęstszych chorób na świecie, a do 2030 roku – już na pierwszym.

Na depresję choruje na świecie około 350 mln ludzi. Zaburzenia psychiczne nie omijają też Polski w której 3-4% problemu stanowi właśnie depresja. Cierpi na nią prawdopodobnie około 1,5mln osób. Depresja jest najczęściej diagnozowana w wieku 20-40 lat.

Ekonomiczne koszty leczenia depresji w Polsce wahają się między 1-2,6 mld złotych (badania IZWOZ, 2014). W całej Europie jest to około 170 mld euro (dane WHO, 2014). W ciągu dwóch lat liczba sprzedanych opakowań leków antydepresyjnych wzrosła o 2 miliony. W 2017 roku Polacy przeznaczyli na leki antydepresyjne aż 346,2 mln złotych (badania IQVIA).

Najczęstsze objawy depresji:

  • uczucie smutku i przygnębienia, płaczliwość,
  • zwiększenie lub zmniejszenie apetytu,
  • trudności w koncentracji,
  • dolegliwości bólowe, które nie reagują na normalne leczenie,
  • bezsenność,
  • myśli samobójcze.

W 2016 roku w Polsce dokonano około 5,5 tysiąca samobójstw. Znacznie częściej samobójstwa popełniają mężczyźni (4638 vs. 767).

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również