Poza domowymi kuracjami pielęgnacyjnymi, warto również wypróbować zabiegi dostępne w salonach kosmetycznych.
Niekiedy można spotkać się z opinią, zgodnie z którą zaskórniki oraz rozszerzone pory występują u osób ze skórą tłustą. Nie jest to do końca prawdą… Nieestetyczne zmiany tego typu mogą się również pojawić u osób, które posiadają inne rodzaje cery. Dlatego większość z nas powinna zdawać sobie sprawę z tego, czym dokładnie są wspomniane problemy skórne.
Współcześnie wyróżnia się 2 typy zaskórników: otwarte (wągry) oraz zamknięte (grudki). Z kolei pory, w największym skrócie, są rozszerzonymi ujściami mieszków włosowych. Wiedza na ten temat to jednak dopiero pierwszy krok w walce z niedoskonałościami cery. Kolejnym powinno być skorzystanie z dostępnych współcześnie kuracji kosmetycznych – zarówno profesjonalnych, jak i domowych.
Niwelowanie zaskórników i rozszerzonych porów w gabinecie
Wizyta w salonie kosmetycznym niesie za sobą wiele korzyści. Po pierwsze, zapewnia właściwą diagnozę problemu oraz zastosowanie metody, która pozwoli na jego rozwiązanie. Ocena stanu skóry danej osoby jest niezbędna do wyboru częstotliwości oraz liczby zabiegów. Dlatego kosmetolog zawsze najpierw przeprowadza konsultację, a dopiero później proponuje odpowiedni plan działania.
Po drugie, w dzisiejszych czasach salony kosmetyczne oferują szeroki wachlarz kuracji, umożliwiających skuteczną walkę z zaskórnikami oraz rozszerzonymi porami. Do najpopularniejszych metod należą: mikrodermabrazja diamentowa, peeling kawitacyjny, oxybrazja, peelingi chemiczne oraz maski oczyszczające i ściągające. Jakich efektów można się spodziewać po zastosowaniu tych zabiegów?
Mikrodermabrazja diamentowa – kuracja ta polega na mechanicznym złuszczaniu naskórka. Za sprawą próżniowego odsysania, w czasie zabiegu skóra zostaje oczyszczona ze zrogowaceń oraz małych zaskórników. Poza tym, mikrodermabrazja diamentowa nie tylko skutecznie zwęża rozszerzone pory, ale także redukuje wągry i grudki, spłyca blizny oraz rozjaśnia przebarwienia.
Peeling kawitacyjny – w tym zabiegu wykorzystuje się działanie ultradźwięków. Ich skierowanie na skórę skutkuje powstaniem pęcherzyków. Następnie zapadają się one, zaś cera zostaje oczyszczona z nadmiaru zrogowaciałości. Peeling kawitacyjny stanowi dobre podłoże do wykonania innych zabiegów. Kuracja z zastosowaniem ultradźwięków zwiększa bowiem wchłanianie składników aktywnych, które znajdują się w preparatach kosmetycznych oraz medycznych.
Oxybrazja – czasami określa się ją mianem łagodniejszej wersji mikrodermabrazji diamentowej lub nazywa peelingiem wodno-tlenowym. Jej dodatkową zaletą, poza zmniejszeniem ilości zaskórników i rozszerzonych porów, jest przeciwdziałanie namnażaniu się bakterii odpowiedzialnych za rozwój trądziku. Natomiast sam zabieg oxybrazji polega głównie na złuszczaniu martwych komórek naskórka – za pomocą strumienia hiperbarycznego tlenu i rozproszonych kropli soli fizjologicznej.
Peelingi chemiczne – złuszczają naskórek, usuwają zalegające czopy rogowe oraz przeciwdziałają powstawaniu zaskórników. Wpływają również na obkurczanie porów oraz ograniczają łojotok w przypadku skóry, która ma skłonności do nadmiernego przetłuszczania. Najczęściej stosowanymi peelingami tego typu są: AHA (α-hydroksykwasy – glikolowy, mlekowy, migdałowy, azelainowy, cytrynowy, winowy, PHA), β-hydroksykwasy (salicylowy) oraz coraz częściej ketokwasy (pirogronowy). Ponadto, kuracje te sprawdzają się w przypadku redukowania blizn bądź przebarwień.
Maski oczyszczające i ściągające – największą zaletą użycia glinek kosmetycznych, bo o nie przede wszystkim chodzi, jest możliwość dostosowania kuracji do odmiennych typów skóry. Wykonanie zabiegu, w którym obecne będą wspomniane minerały, pozwoli przede wszystkim na regulację wydzielania sebum. Co więcej, maseczka zawierająca glinkę kosmetyczną zadziała na cerę ściągająco oraz oczyszczająco.
Domowe sposoby na problemy skórne
Resztki makijażu są często przyczyną namnażania się bakterii. W związku z tym, trudno wyobrazić sobie właściwa pielęgnację domową bez regularnego i dokładnego zmywania make-upu. Kolejną kwestią jest systematyczne złuszczanie martwych komórek naskórka. Ma to znacznie, gdyż zaskórniki oraz rozszerzone pory powstają m.in. za sprawą zrogowaciałości. Warto również pamiętać o właściwym nawilżaniu skóry. Dotyczy to nawet osób, które mają cerę tłustą (błyszczącą się). Niemniej, nawilżanie nie powinno wtedy polegać na natłuszczaniu. Dlatego w przypadku skóry tłustej nie zaleca się stosowania kosmetyków o działaniu komedogennym. Będzie to jedynie potęgowało tworzenie się wągrów i grudek. Zamiast tego wskazane jest używanie preparatów antybakteryjnych, które ograniczą produkcję sebum.
Dobrym sposobem na problemy z rozszerzonymi porami są kosmetyki o działaniu ściągającym. Warto je stosować, gdyż rozwój bakterii, duża ilość substancji tłuszczowych oraz zatkanie ujść gruczołów łojowych wpływa na powstawanie stanów zapalnych i zmian ropnych. Hitem ostatnich lat są zaś paski oczyszczające, które przykleja się w wybranych miejscach strefy T (czoło, nos, broda). Można po nie sięgnąć w celu zredukowania wągrów, czyli mniejszych, otwartych zaskórników.
O Autorce:
Klaudia Tobiś – swoją główną pasję, czyli kosmetologię, realizuje poprzez pracę w gabinecie Qclinique. Wiedzę zdobytą podczas studiów w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie sukcesywnie poszerza, biorąc udział w szkoleniach i kursach. Jest osobą pełną entuzjazmu, z optymistycznym podejściem do życia.
Przygotuj się do lata!
Zabiegi depilacji laserowej w Krakowie w salonie kosmetycznym Active Woman wykonywane laserem LightSheer Duet® są niezwykle skuteczne, gdyż działamy bezpośrednio na macierz produkującą włosa co powoduje jego trwałe usunięcie. Zabiegi wykonuje się z reguły