Newsello.pl

Czy ból pleców może niepokoić?

Co oznacza ból pleców i jakie na jakie choroby i schorzenia może wskazywać? Jakie są jego przyczyny i jak mu zapobiegać? Co robić, gdy ból pleców utrudnia normalne funkcjonowanie?
Czy ból pleców może niepokoić?
Czy ból pleców może niepokoić?

Ból pleców może mieć pochodzenie kręgosłupowe i pozakręgosłupowe. Aktywny tryb życie, dbanie o odpowiedni stan mięśni przykręgosłupowych przedłuża jego zdrowie. Nasz kręgosłup narażony jest na ogromne przeciążenia. Szanując go, pomożesz sobie przez lata cieszyć się zdrowymi i bezbolesnymi plecami.

Ból pleców pochodzenia kręgosłupowego
Postawienie właściwej diagnozy przyczyny bólu pleców bywa bardzo trudne. Siedzący  tryb życia, niewłaściwa postawa, brak ruchu to jedne z częstszych przyczyn powstawania bólu pleców. Inne to przyjmowanie przez dłuższy czas niewłaściwej, wymuszonej postawy, przebywanie przez długi czas w jednej pozycji, buty na obcasie, pochylanie się przy podnoszeniu ciężarów z podłogi, a nawet zła pozycja podczas snu. Są to przyczyny powstawania tak zwanego bólu posturalnego, który jest efektem przeciążenia struktur tkankowo - stawowych, a ból pojawia się najczęściej w odcinku piersiowym kręgosłupa. Wady postawy: skolioza, kifoza, lordoza prowadzą do bólu na każdym odcinku kręgosłupa. Ból pleców, którego przyczyną są schorzenia kręgosłupa jest stosunkowo łatwy do zdiagnozowania - nasila się podczas dźwigania czy ruchu, a łagodnieje podczas odpoczynku.

Schorzenia kręgosłupa to nade wszystko przeciążenie mięśni, naderwanie więzadła, skurcze mięśni kręgosłupa, ale też zapalenie szpiku kostnego czy guzy.

Do bólu pochodzenia kręgosłupowego należą również przepukliny czyli dyskopatie lub wypadnięcie dysku, które objawiają się bólem i mrowieniem kończyn, lub, w przypadku odcinka środkowego kręgosłupa bólem podczas śmiechu, kaszlu i kichaniu, kompresyjne złamanie kręgów, stenozy kompresyjne kręgów czy ześlizgnięcia kręgów.

Choroby, których objawem może być ból kręgosłupa
Ból kręgosłupa może być objawem chorób pozornie zupełnie nie związanych z nim. Zespoły chorobowe kręgosłupa to między innymi fibromialgia, której może towarzyszyć zmęczenie, bezsenność, depresja, zaburzenia koncentracji i stany lękowe. Na ciele znajdują się miejsca o nadmiernej wrażliwości na dotyk.

Plecy mogą boleć również z innych przyczyn, niezależnych od kręgosłupa. Należą do nich rozwarstwienie aorty, tętniaki aorty brzusznej, rozwarstwienia tętnicy szyjnej lub kręgowej, ostre zapalenie opon mózgowych. Bólem przewlekłym pleców nazywamy ból, utrzymujący się co najmniej trzy miesiące. Zachodzi wówczas konieczność ustalenia przyczyn choroby i odpowiedniego sposobu leczenia. Lekarz powinien zwrócić uwagę na to, czy podłoże bólu pleców ma podłoże przeciążeniowe czy zapalne, co zdarza się u około 3 % cierpiących na przewlekłe bóle pleców.

Bólu pleców nie można lekceważyć. Objawy mogą się nasilać, nie tylko przeszkadzać, ale też uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. Z obolałymi plecami trudno pracować, trudno realizować codzienne obowiązki, trudno żyć aktywnie, a brak aktywności w wielu przypadkach prowadzi do pogłębienia bólu. 

Artykuł przygotowało Centrum Terapii Zintegrowanej z Wrocławia zajmujące się min. leczeniem bólu poprzez fizjoterapię, osteopatię czy masaże.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również