Newsello.pl

Czego oczekuje od nas partner, gdy choruje na przeziębienie lub grypę?

Okres zimowo-wiosenny to czas, w którym z dużym prawdopodobieństwem zmierzymy się z infekcją wirusową swoją lub swojego partnera. W jaki sposób choroba wpływa na nasze relacje?
Czego oczekuje od nas partner, gdy choruje na przeziębienie lub grypę? / fot. pixabay.com
Czego oczekuje od nas partner, gdy choruje na przeziębienie lub grypę? / fot. pixabay.com

Jakie leki polecić bliskiej osobie, aby szybko stanęła na nogi? I czego oczekujemy od partnera, gdy jesteśmy przeziębieni?

Co 4. Polak uważa, że objawy przeziębienia i grypy, a zwłaszcza niedrożne drogi oddechowe mają negatywny wpływ na ich życie intymne – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie marki Vicks. Infekcja utrudnia nam możliwość zbliżenia, pocałunków, współżycia, powoduje uczucie dyskomfortu, a także odbiera siły i chęci na zbliżenie. Badanie pokazuje jednak, że kobiety i mężczyźni mają inne oczekiwania co do swoich partnerów, gdy dopadnie ich choroba. Panie wymagają przede wszystkim opieki i troski, rozumianej jako przygotowywanie posiłków, robienie zakupów, podawanie leków (58%) oraz przejęcia obowiązków domowych i opieki nad dziećmi (50%). Panowie natomiast oprócz opieki i troski (45%), najbardziej potrzebują „świętego spokoju” (30%), a także, znacznie bardziej niż kobiety, współczucia (9% vs 15%).
 
- Chociaż kobiece i męskie podejście do chorowania nieco się różni, przeziębienie i grypa atakuje nas z tą samą częstotliwością. Bez względu na to jakie objawy odczuwamy musimy wiedzieć jak skutecznie z nimi walczyć. Ważne jest rozpoznanie z jakim rodzajem choroby mamy do czynienia, dokładne zidentyfikowanie symptomów i dobranie odpowiedniego leczenia. Jeśli nasz partner choruje, wybierzmy się do apteki po preparaty łagodzące uciążliwe dolegliwości lub jeden lek, działający kompleksowo. Dodatkowo, uświadommy mu, że pozostanie w domu na czas choroby to naprawdę dobry pomysł – im więcej będzie odpoczywał, tym szybciej wróci do zdrowia. Zaopatrzmy też domową apteczkę w spory zestaw chusteczek higienicznych i nie odmawiajmy przygotowania kolejnej herbaty – pamiętajmy, że przyjmowanie dużej ilości płynów, zwłaszcza tych ciepłych, może przynieść ulgę w bólu gardła i działać obkurczająco – komentuje Magdalena M. Piórkowska, internista.

Co jeszcze możemy zrobić dla swojego partnera?
• Wytłumaczmy, że odporność budujemy przez cały rok. Jeśli odpowiednio dbamy o nasz organizm jest szansa, że unikniemy zachorowania, zwłaszcza gdy wszyscy wokół zmagają się z infekcją. Warto więc przypominać partnerowi o stosowaniu odpowiedniej, zróżnicowanej diety, dbaniu o odpowiednią ilość snu i wypoczynek, regularną aktywność fizyczną i właściwe nawodnienie organizmu.

• Infekcje wirusowe rozprzestrzeniają się droga kropelkową, czyli poprzez wdychanie drobinek wydzielin, które unoszą się w powietrzu w wyniku kichania czy kasłania osoby zakażonej. Jeśli nasza druga połówka choruje, starajmy się unikać przytulania czy całowania partnera w tym okresie. Gdy infekcja dopadnie was oboje, trudniej będzie wam szybko wrócić do zdrowia.

• Przypominajmy o regularnym stosowaniu leków na objawy choroby. Przyjmowanie preparatów łagodzących najbardziej uciążliwe symptomy przeziębienia i grypy jest kluczowe, aby wyzdrowieć. Osoba, która zmaga się z gorączką lub jest nadmiernie osłabiona może nie pamiętać, o której godzinie lub w jakiej dawce powinna przyjmować leki. Warto więc o tym przypominać – tylko stosowanie ich systematycznie, zgodne z zaleceniem lekarza lub farmaceuty, postawi naszego partnera na nogi.

• Gdy nasz partner choruje, okażmy mu wsparcie i troskę. Nie powinniśmy jednak nadmiernie narzucać się z pytaniami „jak się czujesz?” – jak wynika z badania opinii, mężczyźni oprócz współczucia, potrzebują także odciążenia w domowych obowiązkach i „świętego spokoju”.

• Zasugeruj wizytę u lekarza gdy choroba nie ustępuje. Jeśli nasz partner choruje wiele dni, temperatura ciała nie spada, a objawy zamiast znikać, nasilają się, być może warto udać się do lekarza. Może okazać się, że dopadła go infekcja bakteryjna i konieczne będzie podanie antybiotyku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również