Newsello.pl

Cukier równie niebezpieczny jak papierosy?

Zdrowie społeczeństwa zależy w ok. 50% od sumy indywidualnych zachowań oraz w około 20-30% od środowiska fizycznego i warunków społecznych. Wśród czynników, od których zależy stan zdrowia społeczeństwa dominuje styl życia a w nim spożycie cukru.
Cukier równie niebezpieczny jak papierosy?
Cukier równie niebezpieczny jak papierosy?

Nieprawidłowa dieta znajduje się na drugim miejscu czynników ryzyka przedwczesnej umieralności.

- Nadmierna ilość cukru w diecie stanowi taką samą szkodliwość dla zdrowia, jak nałóg palenia tytoniu. - mówi newsrm.tv Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Niestety przetworzona żywność oraz napoje zawierające dużo cukru są wszechobecne, a jednocześnie łatwo dostępne. Nawet produkty, które nie są powszechnie kojarzone z wysoką zawartością cukru, np. nabiał, pieczywo czy np. musztarda w rzeczywistości mogą zawierać duże jego ilości. - Istnieją pokarmy, które nie mamy świadomości, że są dosładzane. Dlatego też zachęcam do tego, aby czytać etykiety na poszczególnych produktach. – dodaje Maciej Małecki prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne oraz Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością zachęca do zastępowania cukru niskokalorycznymi substancjami słodzącymi w produktach żywnościowych i rekomendują zastępowanie nimi sacharozy - Sztuczne substancje słodzące stanowią absolutnie bezpieczną alternatywą dla cukrów prostych. Są słodkie w smaku, ale nie zawierają kalorii, przez co nie prowadzą do rozwoju otyłości i cukrzycy – informuje Maciej Małecki.

Wypowiedź: Maciej Małecki, Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Maciej Hamakiewicz, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również