Nieprawidłowa dieta znajduje się na drugim miejscu czynników ryzyka przedwczesnej umieralności.
- Nadmierna ilość cukru w diecie stanowi taką samą szkodliwość dla zdrowia, jak nałóg palenia tytoniu. - mówi newsrm.tv Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
Niestety przetworzona żywność oraz napoje zawierające dużo cukru są wszechobecne, a jednocześnie łatwo dostępne. Nawet produkty, które nie są powszechnie kojarzone z wysoką zawartością cukru, np. nabiał, pieczywo czy np. musztarda w rzeczywistości mogą zawierać duże jego ilości. - Istnieją pokarmy, które nie mamy świadomości, że są dosładzane. Dlatego też zachęcam do tego, aby czytać etykiety na poszczególnych produktach. – dodaje Maciej Małecki prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
Polskie Towarzystwo Diabetologiczne oraz Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością zachęca do zastępowania cukru niskokalorycznymi substancjami słodzącymi w produktach żywnościowych i rekomendują zastępowanie nimi sacharozy - Sztuczne substancje słodzące stanowią absolutnie bezpieczną alternatywą dla cukrów prostych. Są słodkie w smaku, ale nie zawierają kalorii, przez co nie prowadzą do rozwoju otyłości i cukrzycy – informuje Maciej Małecki.
Wypowiedź: Maciej Małecki, Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Maciej Hamakiewicz, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
Jak odzyskać energię? 3 skuteczne sposoby
Poznajcie 3 sprawdzone sposoby, które pozwalają stanąć na nogi i odzyskać siłę na wiosnę!