Newsello.pl

Co warto wiedzieć o gujawie i jej zdrowotnych właściwościach?

Z uwagi na krótki okres przechowywania, owoce gujawy nie są w naszym kraju powszechnie dostępne – a szkoda, ponieważ wykazuje ona liczne właściwości antyseptyczne, bakteriobójcze, łagodzące, a także odchudzające.
Owoc gujawy
Owoc gujawy

Będąc w nieco cieplejszych klimatach niż rodzime lub też natrafiając na przetwory z gujawy na sklepowych półkach, zdecydowanie warto sięgnąć po ten egzotyczny rarytas.

Gujawa (inaczej: guawa) pochodzi z rejonów Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie odkryta została przez hiszpańskich konkwistadorów. Obecnie gujawa uprawiana jest również w wielu innych częściach świata, przede wszystkim w regionach tropikalnych i subtropikalnych. Rośnie na wiecznie zielonych krzewach, dochodzących do 10 metrów wysokości, same owoce zaś swoim wyglądem przypominają nieco gruszkę – stąd zapewne polska nazwa owocu, czyli gruszla. W środku owoc ten zawiera miąższ, przypominający nieco ten z grejpfrutów czy arbuzów. W naturalnych warunkach gujawę spożywa się na surowo lub wykorzystuje do przygotowywania sałatek i deserów – zmiksowane owoce są bowiem doskonałą bazą do kremów, musów, lodów czy orzeźwiających koktajli.

Wpływu gujawy na nasze zdrowie nie sposób przecenić. Gujawa ma liczne właściwości antyseptyczne, bakteriobójcze, łagodzące, a także odchudzające. Dzięki zawartości przeciwutleniacza, zwanego kwercetyną, owoc ten jest pomocny w profilaktyce leczenia chorób wzroku, szczególnie zaćmy. Ze względu na bardzo znaczącą obecność kwasu foliowego, gujawa polecana jest kobietom w ciąży jako uzupełnienie diety i naturalny sposób na przeciwdziałanie ewentualnym wadom rozwojowym płodu. Dodatkowo, owoc ten ma bardzo dużą zawartość witaminy C, PP, prowitaminy A oraz witamin z grupy B, jest także doskonałym źródłem fosforu, magnezu, potasu i żelaza. Dzięki wysokiej zawartości błonnika, gujawa obecna w diecie pomaga walczyć ze zbędnymi kilogramami poprzez obniżenie łaknienia i przyspieszenie przemiany materii, a dodatkowo - co ważne także dla cukrzyków - zmniejsza wchłanianie cukru we krwi.

- W przemyśle spożywczym owoce gujawy wykorzystywane są przede wszystkim w produkcji herbat, galaretek, dżemów oraz soków – tłumaczy Katarzyna Barwińska General Manager marki Rabenhorst – znanego producenta naturalnych soków ekologicznych, wyciskanych prosto z owoców. - Sok z gujawy posiada specyficzny i orzeźwiający, słodko-kwaśny smak, który doskonale komponuje się np. z aromatem pomarańczy i delikatnym smakiem jabłek. Jest zalecany w leczeniu astmy, korzystnie wpływa na serce, mózg, a także cały układ pokarmowy. Z uwagi na swoje cenne właściwości owoce gujawy stają się coraz bardziej pożądane na polskim rynku, a w specjalistycznych sklepach internetowych lub sklepach ze zdrową żywnością bez problemu znajdziemy pełnowartościowe i naturalne soki z tych wyjątkowych owoców. Wybierając gotowy sok należy jednak zwrócić uwagę, czy nie powstał on z koncentratów, a także czy do jego produkcji wykorzystano metodę powolnego tłoczenia owoców na zimno, która pozwala na zachowanie naturalnych wartości odżywczych owoców i nie prowadzi do eliminacji witamin poprzez poddanie ich obróbce termicznej – dodaje Katarzyna Barwińska z Rabenhorst.

Co ciekawe, jeden średniej wielkości owoc gujawy zawiera podwójną dawkę dziennego zapotrzebowania na witaminę C, co szczególnie ważne zimą, gdy potrzebujemy wzmocnienia i większej ilości składników odżywczych. Podobne właściwości zawiera sok – pod warunkiem, że wybierzemy produkt tłoczony na zimno. Warto go skosztować przy najbliższej okazji - zarówno dla smaku, jak i prozdrowotnych właściwości.

www.Victualia.pl

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również