Newsello.pl

CAD - poznaj nowoczesną technikę leczenia ortodontycznego

Co należy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na prostowanie zębów?
Co należy wiedzieć przed założeniem aparatu ortodontycznego? / fot. fotolia (ip)
Co należy wiedzieć przed założeniem aparatu ortodontycznego? / fot. fotolia (ip)

Decydując się na prostowanie zębów, najczęściej zastanawiamy się nad tym jaki typ aparatu wybrać – stały czy ruchomy, bardziej czy mniej estetyczny? Tymczasem ostatecznie każdy z nich da taki sam efekt. Natomiast niezwykle istotna w powodzeniu leczenia ortodontycznego jest technika i plan, jaki zastosuje specjalista. A tutaj mamy wybór, bo oprócz tradycyjnego leczenia możemy zdecydować się również na nowoczesną metodę CAD, która pozwoli uniknąć usuwania zębów, ustawi je w  najbardziej naturalnych pozycjach i zabezpieczy przed nawrotem wady. W czym tkwi jej sekret?

Leczenie ortodontyczne zazwyczaj przebiega w podobny sposób. Po dokładnej diagnozie pacjent ma zakładany aparat. Następnie co kilka tygodni przychodzi na wizytę do ortodonty, który steruje pracą aparatu tak, aby ustawiał on prawidłowo zęby.

Wady tradycyjnego leczenia ortodontycznego
Bez względu na rodzaj aparatu, tradycyjne leczenie sprowadza się do tego, że chcemy ustawić zęby w łukach, w których często jest na nie za mało miejsca. Jeśli więc jest za duże stłoczenie, to bywa, że zęby, nawet te zdrowe, są wcześniej usuwane. W ten sposób uzyskuje się miejsce na wyprostowanie zgryzu. Trzeba jednak wiedzieć, że braki w uzębieniu mogą powodować w późniejszym czasie kolejne wady zgryzu, oraz zwężenie łuków, a to niekorzystnie wpływa na wygląd uśmiechu i całej twarzy. Najlepiej więc, jeśli unika się ekstrakcji zębów w celu wyleczenia wady zgryzu.

Doktor Kamila Wasiluk z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium podkreśla, że jeżeli jednak w żaden inny sposób nie uzyskamy dodatkowego miejsca na stłoczone zęby, to prostowanie spowoduje ich przesunięcie poza neutralną przestrzeń w jamie ustnej. – Obrazowo można powiedzieć, że zęby zostają wypchnięte do przodu. Tak wyprostowane na siłę, będą ciągle odczuwały nacisk ust i policzków, a przez to wada będzie powracała. Pacjenci w takich przypadkach borykają się z koniecznością noszenia do końca życia aparatów retencyjnych – wyjaśnia ortodontka.


Nowoczesna technika Wielokierunkowej Jednoczesnej Rozbudowy Łuków Zębowych (CAD)
Skoro usuwanie zębów i prostowanie ich w zbyt wąskich szczękach nie są dobrymi strategiami leczenia ortodontycznego to, czy jest, jakieś inne bardziej optymalne wyjście? Okazuje się, że tak. Trzecim i najbardziej wskazanym rozwiązaniem jest rozbudowa łuków zębowych, tak aby w prawidłowy sposób pomieściły wszystkie zęby.

Nowoczesna technika Coordinated Arch Development (w skrócie CAD), to w tłumaczeniu Wielokierunkowa Jednoczesna Rozbudowa Łuków Zębowych. Przywędrowała do nas USA, gdzie w ostatnich dekadach została opracowana przez dr. Raphaela Greenfielda na podstawie jego wieloletniego doświadczenia i obserwacji. W Polsce jest znana od dziesięciu lat.

W odróżnieniu od tradycyjnego leczenia, w CAD pacjent po diagnozie, w kolejnym etapie ma przygotowane łuki zębowe do prawidłowego leczenia. Przygotowanie polega na  rozbudowaniu łuków zębowych w trzech kierunkach jednocześnie (na boki, do tyłu i pionowo) tak, aby w prawidłowy sposób pomieściły wszystkie zęby. Ortodonta podczas tego etapu stosuje różne aparaty m.in. aparat Lip bumper, aparat GMD lub łuk TPB. Są one najczęściej mało widoczne, mocowane tak, że znajdują się na podniebieniu albo na linii dziąsła. Aparaty te pozwalają poszerzać się szczękom i przesuwać zęby w tył, dzięki czemu tworzą się szpary między stłoczonymi zębami, potrzebne do ich prawidłowego ustawienia. Następnie, kiedy już uzyskamy potrzebne miejsce między zębami, zakładany jest stały aparat, taki sam jaki byłby użyty w tradycyjnym leczeniu.

Zalety CAD
Przygotowanie łuków zębowych do leczenia ortodontycznego metodą CAD może trwać nawet rok, ale warto być cierpliwym, ponieważ pozwala to na osiągnięcie trwałych efektów leczenia bez ryzyka nawrotu wady. Zęby wchodzą w ich naturalną i neutralną pozycję. Poza tym dzięki rozbudowie łuków na boki zyskujemy pełniejszy, a co za tym idzie ładniejszy uśmiech. Dużą zaletą metody jest to, że zachowujemy całe uzębienie i nie jesteśmy narażeni na nieprzyjemny zabieg, jakim jest usuwanie zębów.

Dr Kamila Wasiluk uważa, że metoda jest bardzo racjonalna i sprawia, że efekt leczenia jest lepszy i bardziej estetyczny i trwały.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również