Jaskra to podstępna choroba. Zazwyczaj rozwija się powoli i bezobjawowo, niemal niezauważalnie doprowadzając do nieodwracalnego uszkodzenia wzroku. By temu zapobiec, konieczne jest wczesne rozpoznanie choroby i rozpoczęcie leczenia. Warto zatem udać się na badania przesiewowe, które będzie można wykonać bezpłatnie 17 marca 2018, w ramach Dnia Otwartego w CMO Laser prof. Jerzego Szaflika.
Jaskra, powszechny złodziej wzroku
Jaskra to termin określający kilkanaście jednostek chorobowych, które prowadzą do zaniku nerwu wzrokowego w wyniku nadmiernego wzrostu ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Różnią się one częstością występowania, czynnikami ryzyka, objawami, rokowaniami i metodami leczenia, ale mają jeden wspólny mianownik – prowadzą do nieodwracalnej ślepoty.
Do 2020 roku na jaskrę na świecie cierpieć będzie niemal 80 mln osób, z czego aż 11 mln utraci z jej powodu wzrok. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w krajach rozwiniętych schorzenie to jest drugą przyczyną ślepoty. W Polsce problem dotyczy około 800 tys. osób.
Konieczne badania przesiewowe!
Niestety, większa część z nich jest świadoma schorzenia ze względu na jego bezobjawowy przebieg i niewielką wiedzę o samej chorobie. Choć wzrok to najważniejszy zmysł człowieka, większość z nas nigdy nie badała go w kierunku jaskry! Tymczasem okuliści alarmują: niemal 70% przypadków choroby w Polsce wykrywanych jest zbyt późno, by uratować wzrok, nawet pomimo intensywnego leczenia. Kiedy objawy jaskry zauważa już sam pacjent, cofnięcie zmian chorobowych jest niemożliwe.
Jedynym wyjściem z sytuacji są regularne badania w kierunku jaskry, umożliwiające jej wykrycie we wczesnym stadium. Wbrew obiegowym opiniom, jakoby jaskra była jedynie chorobą osób w wieku podeszłym, powinny je wykonywać osoby już po 35. roku życia. Szczególnie często badać powinny się osoby z grupy podwyższonego ryzyka, a więc te z obciążonym jaskrą wywiadem rodzinnym, a także cierpiące na wady wzroku (krótkowzroczność, nadwzroczność), nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krążenia, cukrzycę, czy migrenę i bóle głowy.
Bezpłatne badania w CMO Laser prof. Szaflika
Wyjątkowo cenna jest więc inicjatywa Centrum Mikrochirurgii Oka Laser prof. Jerzego Szaflika, które 17 marca 2018 organizuje Dzień Otwarty, w ramach którego będą miały miejsce bezpłatne konsultacje z okulistami i badania przesiewowe w kierunku jaskry. Odbędą się one w obu placówkach CMO Laser – w Warszawie przy ul. Dolańskiego 2 i w Siedlcach, przy ul. Aleksandrowskiej 4. Przeprowadzać je będzie łącznie 5 okulistów. Na badanie zaproszone są wszystkie osoby, u których nie zdiagnozowano dotąd jaskry i które przez ostatni rok nie odwiedzały okulisty. Nie jest konieczne posiadanie skierowania. Badanie nie wymaga przygotowania się, ale osoby noszące soczewki kontaktowe proszone są o ich zdjęcie przed jego rozpoczęciem.
Dzień Otwarty w CMO Laser zorganizowany jest w ramach Światowego Tygodnia Jaskry, przypadającego na 11-17 marca, w odpowiedzi na zaproszenie wystosowane do poradni okulistycznych przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne. Jest on częścią akcji „Polscy okuliści kontra jaskra”, realizowanej przez PTO i Sekcję Jaskry PTO przy współudziale Polskiego Związku Niewidomych. CMO Laser rokrocznie wspiera akcję Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, przyczyniając się m.in. do zwiększenia świadomości pacjentów na temat jaskry i wzrost wykrywalności choroby we wczesnym stadium.
Na bezpłatne badania przesiewowe w kierunku jaskry wraz z konsultacjami okulistycznymi zapraszamy do:
Centrum Mikrochirurgii Oka Laser
- Klinika prof. Jerzego Szaflika
- Warszawa, ul. Dolańskiego 2
- tel.
- 48 22 654-68-06
- +48 22 654-67-81
- +48 22 826 65 66
Filia CMO Laser w Siedlcach
- Siedlce, ul. Aleksandrowska 4
- tel.
- +48 22 654-68-06
- +48 22 654-67-81
- +48 25 631-31-77
Kontakt:
- info@okolaser.com.pl
- rejestracja@okolaser.com.pl
- kontakt@okolaser.com.pl