Ale czy na pewno on właśnie takiej pomocy potrzebuje? Czym jest współuzależnienie i jak nie pomagać w piciu bliskiej nam osobie? O tym dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury.
Na czym polega współuzależnienie od alkoholu?
Nie od dziś wiadomo, że uzależnienie jednego członka rodziny ma destrukcyjny wpływ na całą rodzinę. Narastanie problemu alkoholowego skłania niepijących członków rodziny do szukania sposobów pozwalających im przetrwać w zaistniałej sytuacji. Tak powstaje współuzależnienie, które określane jest jako uzależnienie się od pijącego partnera i przystosowanie się do panującej sytuacji. Najczęściej to właśnie żona uzależnionego od alkoholu męża cierpi na współuzależnienie, które nie ma nic wspólnego z normalną i zdrową relacją pomiędzy dwojgiem ludzi. Problem współuzależnionych dotyczy głównie kobiet, ponieważ statystycznie to więcej mężczyzn boryka się z chorobą alkoholową. Życie z uzależnionym członkiem rodziny to doświadczanie nieustannych problemów. Jest ono pozbawione stabilizacji i skutkuje brakiem poczucia bezpieczeństwa.
Jak zachowuje się osoba współuzależniona?
Życie takich osób, podobnie jak osób uzależnionych, koncentruje się na alkoholu. Osoby współuzależnione za wszelką cenę szukają sposobów, aby powstrzymać picie bliskiej osoby. Nadmiernie ją kontrolują, sprawdzają, ile wypiła alkoholu. Zdarza się, że wylewają go lub chowają. Niestety taka postawa nie skutkuje niczym dobrym, ponieważ alkoholik zawsze znajdzie sposób na picie. I wtedy pojawia się gniew, wstyd, poczucie winy, a w efekcie rodzina zaczyna ukrywać nałóg przed najbliższymi.
Aby przetrwać w zaistniałej sytuacji, osoby współuzależnione zaczynają przystosowywać się do nałogu drugiej osoby i tym samym wpadają w pułapkę współuzależnienia. Koncentrując się na szukaniu sposobu ograniczenia picia partnera, osoba współuzależniona nieświadomie przejmuje odpowiedzialność i kontrolę za jego funkcjonowanie, co ułatwia pijącemu dalsze spożywanie alkoholu. Takie osoby niejednokrotnie doświadczają negatywnych zachowań ze strony uzależnionego partnera, często są to napady złości, agresji, furia, grożenie samobójstwem. Życie w przewlekłym stresie prowadzi do licznych zaburzeń psychosomatycznych. Współuzależnieni często borykają się z nerwicą, depresją, mają zaburzenia lękowe, przeżywają ciągłe ,,huśtawki emocjonalne”. Żyją w nieustannym stresie, łatwo wpadają w złość.
Jak więc żyć z alkoholikiem?
Życie z alkoholikiem nie jest łatwe. Przede wszystkim trzeba pozwolić na to, aby osoba uzależniona sama ponosiła skutki swojego zachowania. Nie można jej ciągle kryć przed otoczeniem, jeżeli coś ,,zawaliła”, musi to naprawić. Aby dokonać jakiejkolwiek zmiany na lepsze, konieczny jest powrót do równowagi psychicznej, skupienie się na sobie, swoich potrzebach, marzeniach, aspiracjach. Uwagę skoncentrowaną na osobie pijącej, trzeba przenieść na siebie, co często bywa niezwykle trudnym zadaniem i wręcz niemożliwym do wykonania bez fachowej pomocy ze strony psychoterapeutów.
Jak wyjść ze współuzależnienia?
Współuzależnienie nie jest chorobą, lecz zaburzeniem przystosowania, dlatego w wielu przypadkach pomocne w walce z nim okazać może się podjęcie psychoterapii. Korzystając z pomocy placówki leczenia współuzależnienia, Pacjenci mają zapewnioną pomoc psychologiczną i terapeutyczną. Spotkania z psychologami czy też psychoterapeutami pozwalają stopniowo uwolnić się z alkoholizmu partnera. Nie jest to proste, ale dzięki psychoterapii możliwe do wykonania. Terapia współuzależnienia jest wskazana niezależnie od faktu podjęcia leczenia przez alkoholika. Leczenie współuzależnienia w Krakowie oferuje m.in. ośrodek leczenia uzależnień od alkoholu Nowe Życie https://osrodeknowezycie.pl/.
fot. pixabay.com